Choć dostępne są przez cały rok, to w wakacje smakują najlepiej. Pomidory, bo o nich mowa, z powodzeniem komponują się z różnymi dodatkami, ale delektujemy się nimi także w wersji solo. Z piekarnika, patelni albo prosto z ogrodu – Lokalny Rolnik inspiruje do sezonowego gotowania z pomidorami w roli głównej.
Malinowe, koktajlowe, żółte, śliwkowe – sezon na pomidory właśnie rozpoczął się na dobre. Często goszczą na naszych stołach nie tylko za sprawą wyjątkowego smaku, ale także wartości odżywczych. Są bogatym źródłem likopenu, silnego antyutleniacza, który chroni komórki, działając przeciwzapalnie. Dietetycy zalecają wzbogacenie menu o pomidory również ze względu na zdolność do obniżania poziomu cholesterolu. Zawierają także dużo witaminy C – to idealna pozycja w jadłospisie osób o niedoborach odporności.
Jak wybierać pomidory, które są prawdziwą bombą witaminową? Te uprawiane bez udziału szkodliwych ulepszaczy gleby i pestycydów, środków do ochrony roślin. Plony od rolników przestrzegających zasad odpowiedzialnej uprawy dostępne są na internetowych straganach, np. www.lokalnyrolnik.pl. Platforma zrzesza właścicieli małych gospodarstw, którzy oferują świeże warzywa, często posiadające eko-certyfikaty, ale nie tylko – na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia dostępne są też wiejskie jajka, przetwory, tradycyjne zupy czy wegańskie ciasta.
Tarta z pomidorami, świeżym tymiankiem i czarnuszką
Przygotuj ciasto, mieszając 200 mg mąki pszennej, 8 łyżek oleju słonecznikowego, 1 jajko, 6 łyżek wody oraz szczyptę soli, pieprzu i świeżych ziół, zagnieć, włóż do lodówki na 45 minut, a następnie przez kwadrans przechowuj je w temperaturze pokojowej. Rozwałkuj masę (do grubości ok. 1 cm) i umieść w formie do tarty (wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i wysypanej bułką tartą). Włóż ciasto do piekarnika (o temperaturze 200 stopni) na 15-20 minut. Farsz przygotuj poprzez zmieszanie 2 łyżek gęstego jogurtu naturalnego, 2 łyżeczek musztardy i szczypty majeranku. Na ostudzony spód nałóż farsz, a na nim pokrojone w plastry pomidory (w dowolnej ilości). Posyp obficie tymiankiem i nasionami czarnuszki, piecz przez kolejne 20 minut w 200 stopniach.
Bób w sosie pomidorowym
Ugotuj 2 szklanki bobu. Zeszklij na patelni 2 duże, pokrojone w piórka cebule. Sparz 8 dużych pomidorów malinowych, a następnie pokrój na kawałki, usuwając nasionka. Dodaj miąższ na patelnię, dopraw szczyptą soli i pieprzu, duś przez kilka minut. Obrany bób zalej sosem i posyp świeżą kolendrą. Danie dla dwóch osób.
Sałatka z pomidorów i czerwonej cebuli
Pokrój na połówki 2 szklanki pomidorów koktajlowych. Pokrój w pióra obraną cebulę, dodaj do pomidorów razem z 2 łyżkami octu jabłkowego, szczyptą soli, pieprzu i cukru (albo ksylitolu), wymieszaj. Możesz podawać od razu lub schłodzić przez kwadrans w lodówce. Serwuj jako przekąskę w ciągu dnia lub jako uzupełnienie dania obiadowego (to również idealny dodatek do menu z grilla).