Wybieramy buty do crossfitu! Na co zwrócić uwagę?

fot. mat.pras.

Crossfit to trening, który wzmacnia całe ciało. Poszczególne sesje treningowe mogą być bardzo wymagające. Dynamika ćwiczeń zmusza do tego, aby zaopatrzyć się w jakościowe obuwie sportowe. Chodzi tu nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim o zdrowie. Wykonywanie poszczególnych ćwiczeń i ich duża zmienność może sprzyjać powstawaniu kontuzji. Dobre buty zminimalizują ryzyko jej wystąpienia.

Przede wszystkim dobra podeszwa

Urozmaicona praca w trakcie treningu crossfit zmusza ćwiczących do tego, aby wybierać obuwie z dobrą amortyzacją. Takie zabezpieczenie zmniejsza obciążenie kostek i stawów. Wiele osób uważa, że najlepszym wyborem będą buty z miękką podeszwą. To duży błąd. Szybko zauważysz, że podczas kolejnych ćwiczeń będzie brakować Ci stabilności. Lepiej postawić na modele z dosyć grubą podeszwą, która pozostaje elastyczna. Sprawdź buty z serii Reebok Nano, w których podeszwa została wyprofilowana tak, by zapewnić ćwiczącemu komfort w czasie najróżniejszych ćwiczeń crossfit.

Rozmiar

Dobrze dopasowane buty zapewniają wygodę. W przypadku butów do crossfitu powinniśmy jednak wybierać nieco większe modele – optymalnie, jeśli będą mieć pół rozmiaru więcej niż buty, w których chodzimy na co dzień. Podczas treningów stopy będą puchnąć, więc w czasie intensywnej sesji w dobrze dopasowanych butach moglibyśmy czuć uwieranie. Decydując się na zakup nieco większego rozmiaru, unikamy tego rodzaju problemów. Oczywiście buty nie mogą być też zbyt luźne, ponieważ nie zapewniłyby odpowiedniej stabilizacji w czasie ćwiczeń.

Materiał

Odpowiedni komfort dla stóp zapewni takie obuwie, które ma wydajną wentylację. Wiele modeli butów sportowych wykonanych jest z drobnej, przepuszczającej powietrze siateczki. Nie zawsze jest ona jednak dobrej jakości. Takie buty warto kupować przede wszystkim w sprawdzonych sklepach sportowych takich jak https://unbrokenstore.com, które oferują modele od wiodących producentów. Mamy wtedy pewność, że buty zostały zaprojektowane i wykonane dla profesjonalistów – choć ich cena może w pierwszym odruchu odstraszyć, pamiętaj, że jest to inwestycja nawet na kilka lat. Dodatkowo profesjonalne buty do crossfitu są często wyposażone w technologie usprawniające odprowadzanie wilgoci, a często również wzbogacone materiałami, które działają antybakteryjnie. Dzięki temu są nie tylko wygodne, ale sprzyjają również utrzymaniu higieny.

Motywacja!

Nie zawsze łatwo zaangażować się w trening. Dobre buty będą sprzyjać motywacji. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na taki model, który najzwyczajniej będzie Ci się podobał. Design jest bez wątpienia bardzo ważnym elementem przy wyborze obuwia, a w przypadku butów sportowych opcji jest dużo. Na rynku dostępne są buty w stonowanej stylistyce i utrzymane w ciemnych kolorach, ale nie jest to regułą. Wręcz przeciwnie, zdecydowana większość butów do crossfitu wykonana została w jaskrawych wzorach, wzbogacona różnymi aplikacjami. Przykładem mogą być tutaj buty Nike Romaleos 4, które bez wątpienia wzbudzą zainteresowanie otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.