Kontynuacja bestsellerowego poradnika „Rodzić można łatwiej”. Położna Izabela Dembińska tym razem zaprasza w podróż po świecie noworodków. Wraz z zaprzyjaźnionymi specjalistami z zakresu osteopatii pediatrycznej, fizjoterapii kobiecej i ratownictwa medycznego, pisze o poznaniu potrzeb nowo narodzonego człowieka, w dużo szerszym ujęciu niż zwykła „instrukcja obsługi dziecka”.
– Bardzo chcę, aby rodzice potrafili spojrzeć na dziecko, które chwilę temu przyszło na świat, jak na odrębną istotę, która odczuwa, posiada swoją sensorykę i wrażliwość, a sam proces ciąży i porodu to czynniki wpływające na jego rozwój – tłumaczy autorka, Izabela Dembińska.
Autorka podkreśla także, jak bardzo jakość narodzin może wpływać na rozwój dziecka. Zapozna także młodych rodziców ze zmianami fizjologicznymi u dziecka po okresie prenatalnym, które są naturalne przy adaptacji w świecie zewnętrznym. Często jednak właśnie te kwestie budzą największy niepokój u rodziców.
W książce wyjaśnione są także podstawy pierwszych ważnych umiejętności w trudnych sytuacjach, chociażby zasady pierwszej pomocy. To one wśród umiejętności każdego rodzica powinny być priorytetem. Przy tym temacie autorkę wspomagają dwie doświadczone ratowniczki medyczne.
W drugiej części położna podejmuje temat laktacji i stara się pomóc zrozumieć jej mechanizmy oraz odkryć sekrety sukcesu karmienia piersią, zarówno po stronie mamy jak i dziecka. Karmienie, które wydaje się naturalne i instynktowne, początkowo może nie być łatwe dla młodej mamy, bo wymaga wiedzy, czasu i dużego wsparcia. Walka z laktacyjnymi mitami to także ważny element w przygotowaniu się do karmienia piersią.
Autorka podkreśla także, że skupienie się na dziecku jest istotne, ale równie ważne są odpoczynek i regeneracja mamy w tym intensywnym i nowym dla niej okresie. Opisuje proste techniki pracy z ciałem, które mogą jej w tym pomóc.
O AUTORCE
Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci, urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“. Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Obecnie związana ze Szpitalem Praskim w Warszawie.
Wydawnictwo: Oficyna 4em
Opis pochodzi od Wydawnictwa