Skóra tłusta i mieszana to problem nie tylko nastolatków lecz również osób starszych. Nieodpowiednio pielęgnowana i leczona, może mieć skłonność do trądziku, trądziku różowatego, a nawet łojotokowego zapalenia. Jak o nią dbać?
Skóra tłusta i mieszana jest zazwyczaj grubsza, błyszcząca, z rozszerzonymi porami, o szarym kolorycie. Tworzą się na niej liczne zaskórniki, które przekształcają się w ropne wypryski, a twarz pokrywa tłusta, błyszcząca warstwa. To trądzik.
Czym jest trądzik?
Jest to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, związana z nadmiernym wydzielaniem sebum, zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych i infekcją bakteryjną, wywołaną przez bakterie Cutibacterium acnes. Choroba ta charakteryzuje się zarówno zmianami niezapalnymi (zaskórniki otwarte i zamknięte), jak i zmianami zapalnymi (grudki, krosty i torbiele). Występuje nawet u 80-100% osób w wieku 11-30 lat, z czego u 85% z nich ma przebieg łagodną. Objawy kliniczne szczytową intensywność wcześniej osiągają u kobiet niż u mężczyzn, bo w wieku 14-17 lat, a u płci męskiej w wieku 16-19 lat. Zmiany trądzikowe pojawiają się także u osób powyżej 25. roku życia. Częściej występują u kobiet (54%) niż u mężczyzn (40%).
Przyczyny występowania trądziku
Jego przyczyny są złożone. Przede wszystkim spowodowane są zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej, a także zwiększonym wydzielaniem sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść gruczołów łojowych i podatnością na rozwój baterii Cutibacterium acnes. Łojotok może być spowodowany również stresem, skłonnościami dziedzicznymi, a także infekcjami bakteryjnymi czy alergiami. Przyczyną może być też nieodpowiednia, wysoko przetworzona dieta i nietolerancje pokarmowe oraz używki jak alkohol, nikotyna, narkotyki.
Przebieg trądziku
Na początku choroby gruczoły łojowe skóry zaczynają nadmiernie wydzielać łój i przerastają, co jest spowodowane nadmierną aktywnością reduktazy typu I w skórze. Jest to pierwsza faza trądziku. Następnie, wskutek nieprawidłowego rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych, powstają zaskórniki. Tworzą się one w wyniku zwiększenia ilości wolnych kwasów tłuszczowych, co z kolei powodowane jest aktywnością lipaz produkowanych przez bakterie Cutibacterium acnes. W fazie trzeciej powstają stany zapalne z udziałem bakterii.
Pielęgnacja skóry ze skłonnością do trądziku
Mitem jest, że do pielęgnacji skóry tłustej lub mieszanej należy stosować kosmetyki, które będą ją wysuszały. Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry tłustej jest jej regularne oczyszczanie z nadmiaru sebum. Skórę należy myć specjalnie opracowanymi, antybakteryjnymi płynami lub piankami, które nie naruszą jej naturalnej warstwy hydrolipidowej. Regularnie należy stosować też delikatne preparaty złuszczające i tonizujące, a także kremy i serum pielęgnujące. Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK przygotowało specjalistyczną linię dermokosmetyków ANTI ACNE 24H SYSTEM do pielęgnacji skóry mieszanej i tłustej, skłonnej do trądziku, która już jest dostępna w aptekach.
Specjalistyczny program pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do trądziku w 6 krokach:
Krok 1: OCZYSZCZANIE
Dokładne oczyszczanie na najważniejszy etap pielęgnacji. W zależności od preferencji, w ramach linii ANTI ACNE 24H SYSTEM marki FLOSLEK Pharma do tego celu możesz użyć żelu do mycia twarzy lub enzymatycznej pianki myjącej.
- Żel do mycia twarzy łagodnie oczyszcza, usuwa zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Co ważne, kosmetyk redukuje wydzielanie sebum nawet o 94% oraz zwęża pory wg 88% osób badanych. Skóra staje się odświeżona i bez niedoskonałości. Żel zawiera kompleks seboregulujący, który normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu wpływa na opóźnienie przetłuszczania się skóry twarzy. Z kolei zawarty w kosmetyku Polyplant Oily Skin zmniejsza niedoskonałości, nawilża i łagodzi skórę. BHA natomiast wykazuje działanie hamujące rozwój bakterii wywołujących trądzik i minimalizuje tendencje do powstawania wykwitów. Cena ok. 30 zł/200 ml.
- Enzymatyczna pianka myjąca skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, a także delikatnie złuszcza i natychmiastowo odświeża, co potwierdza 100% osób badanych. Pianka również delikatnie matuje i zmniejsza widoczność niedoskonałości. Wycisza zmiany skórne i wykazuje działanie antybakteryjne. Nawilża, łagodzi i zapewnia optymalną pielęgnację. Po zastosowaniu skóra staje się czysta, gładka i promienna, bez efektu ściągnięcia. Zawiera papainę, kwas szikimowy i niacynamid. Cena ok. 33 zł/150 ml.
Krok 2: ZŁUSZCZANIE
To kolejny bardzo ważny krok w pielęgnacji. Podczas złuszczania zostaje usunięta warstwa martwych komórek, a odsłonięta – świeżych i zdrowych. Przy cerze mieszanej i tłustej, skłonnej do trądziku regularnie należy stosować delikatne preparaty złuszczające. Dobrym rozwiązaniem są peelingi enzymatyczne, które bez konieczności tarcia usuwają martwy, zrogowaciały naskórek, a tym samym odblokowują pory.
- Peeling enzymatycznydelikatnie złuszcza,oczyszcza i odświeża skórę, skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż. Redukuje nadmiar sebum i wyrównuje koloryt skóry. Przyspiesza jej regenerację i odnowę oraz zmniejsza szorstkość. Dzięki stosowaniu peelingu zmniejsza się tendencja do pojawiania się niedoskonałości. Skóra jest odpowiednio przygotowana do efektywnego wchłaniania substancji aktywnych. Preparat zawiera papainę i skwalan. Aż 98% składników jest pochodzenia naturalnego. Cena ok. 25 zł/50 ml.
- Kwasowy peeling normalizujący to kuracja przeciwtrądzikowa, która świetnie nadaje się także do walki z bliznami potrądzikowymi. Reguluje oraz poprawia stan cery problematycznej. Działa na skórę komplekosowo. Złuszcza, widocznie ją rozjaśnia i wyrównuje koloryt, zmniejszając jednocześnie widoczność zmian trądzikowych. Preparat oczyszcza i zwęża pory, a także zmniejsza skłonność do ich zatykania i powstawania nowych zmian. Zawiera kwas migdałowy (3%), kwas laktobionowy (2%) i kwas szikimowy (1%). Cena ok. 36 zł/30 ml.
Zaleca się stosowanie tego peelingu w kuracji 2-stopniowej:
Stopień 1 – w formie kuracji intensywnej, stosowanej przez 7 dni. Dzięki niej następuje redukcja zaczerwienień, u 100% badanych nastąpiło zmniejszenie skłonności do zatykania porów, natomiast u 92% – zwężenie porów. Tak intensywna kuracja zapewnia też widoczną odnowę naskórka.
Stopień 2 – w formie kuracji podtrzymującej efekt, stosowanej przez 4 tygodnie 3 razy w tygodniu. U 100% osób badanych zaobserwowano oczyszczenie i zwężenie porów, a także rozjaśnienie przebarwień potrądzikowych. Dzięki kuracji nastąpiła też poprawa wygładzenia skóry nawet o 12%.
Krok 3: NORMALIZOWANIE
Zadaniem toników jest tonizowanie skóry oraz przywracanie jej naturalnego pH. Przy cerze mieszanej i tłustej, skłonnej do trądziku, etap ten jest niezwykle ważny, dlatego nie należy go pomijać podczas codziennej pielęgnacji.
- Tonik normalizujący tonizuje, przywraca naturalne pH skóry i pielęgnuje. Przynosi uczucie odświeżenia. Wspomaga oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych, a także działa antybakteryjnie i matuje. Redukuje niedoskonałości i zmniejsza skłonność do powstawania kolejnych. Wpływa też na hamowanie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Zawiera kompleks seboregulujący, ekstrakt z drożdży i BHA (kwas salicylowy). 96% składników jest pochodzenia naturalnego. Cena ok. 30 zł/225 ml.
Krok 4: UKOJENIE
Cera ze skłonnością do trądziku wymaga zastosowania kosmetyków kojących, które będą działały uspokajająco na podrażnioną skórę. Otulą ją i złagodzą jej stan.
- Serum kojące wpływa uspokajająco na naskórek. Dzięki niemu już po jednym zastosowaniu skóra staje się ukojona, co potwierdza 100% osób badanych, a także wygładzona, elastyczna i miękka w dotyku, o ujednoliconej fakturze i kolorycie. Minimalizuje zaczerwienienia. Wpływa na redukcję niedoskonałości, normalizuje wydzielanie sebum i zapewnia rozjaśnienie skóry. Zmniejsza też tendencję do powstawania zaskórników i sprawia, że pory stają się mniej widoczne. Uelastycznia, nawilża i wspiera regenerację naskórka. Serum zawiera Niacynamid, skwalan i BHA (kwas salicylowy). Cena ok. 30 zł/50 ml.
Krok 5: PIELĘGNACJA
Po dokładnym oczyszczeniu twarzy, tonizacji oraz ukojeniu naskórka, przechodzimy do kolejnego etapu – pielęgnacji.
- Krem matujący działa nawilżająco, łagodząco i regenerująco. Zapobiega też błyszczeniu się skóry. Pomaga zredukować istniejące niedoskonałości oraz minimalizuje skłonność do powstawania nowych. Spowalnia wydzielanie sebum i zmniejsza ilość sebum zalegającego na powierzchni skóry nawet o 63%. Skóra staje się gładka i naturalnie matowa, bez widocznych niedoskonałości. Krem zawiera kompleks seboregulujący, aktywny cynk i wyciąg z drożdży. Cena ok. 30 zl/50 ml.
- Krem korygujący niedoskonałości przeznaczony jest do nocnej pielęgnacji. Działa kompleksowo: zapewnia optymalny poziom nawilżenia w tłustych i suchych partiach twarzy, co potwierdza 100% osób badanych. Regeneruje, wygładza i łagodzi oraz poprawia elastyczność i sprężystość skóry. Ogranicza też powstawanie niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum, delikatnie złuszcza i wyrównuje koloryt. U 100% badanych potwierdzono, że skóra odzyskuje promienny wygląd. Zmniejsza też zaczerwienienia. Zawiera kwas azelainowy, traneksamowy i niacynamid. Cena ok. 30 zł/50 ml.
- Żel punktowy na niedoskonałości służy do stosowania miejscowego. Jest sprzymierzeńcem w walce z wypryskami i przebarwieniami potrądzikowymi. Redukuje zmiany skórne, a także zmniejsza skłonność do powstawania nowych wyprysków. Wyraźnie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum, delikatnie koi i łagodzi. Regularnie stosowany poprawia wygląd cery. Pielęgnuje naskórek z niedoskonałościami nie podrażniając go i nie przesuszając. Zawiera kompleks seboregulujący i Sopholiance S®. Cena ok. 20 zł/20 ml.
Krok 6: MASKOWANIE NIEDOSKONAŁOŚCI
W codziennej pielęgnacji, w przypadku widocznych niedoskonałości (jak wypryski czy przebarwienia), bardzo pomocne są kosmetyki, które będą je maskowały. Ułatwiają uzyskanie gładkiego, nieskazitelnie wyglądającego makijażu. Bardzo ważne jest, aby te preparaty zawierały odpowiednie kompozycje składników aktywnych, których zadaniem jest nie tylko kamuflaż, ale także pielęgnacja skóry, a w przypadku skóry skłonnej do trądziku – regulacja wydzielania sebum, działanie kojące i łagodzące, a także nie zatykanie porów.
- Korektor maskujący służy do zakrywania niedoskonałości. Maskuje i kryje zaczerwienienia, wypryski i przebarwienia. Ujednolica koloryt skóry i nadaje matowe wykończenie. Jednocześnie redukuje wydzielanie sebum. Działa kojąco i łagodząco. Nie wysusza skóry. Jest idealny pod makijaż i nie roluje się. Zawiera aktywną formę cynku i kwas salicylowy. Cena ok. 35 zł/20 ml.
świetnie że jest też taka linia.