Modne diety

dieta

fot.©stockasso/Bank zdjęć Photogenica

Dieta paleo, pudełkowa, bezglutenowa – to tylko trzy z najbardziej modnych diet, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Każda ma inne wady i zalety, ale czy każda przyniesie oczekiwany rezultat?

Dieta paleo

W diecie tej sposób żywienia oparty jest przede wszystkim na naturalnych produktach i nieprzetworzonej żywności. Dieta paleo zwana jest dietą człowieka epoki kamiennej. Nie jest jednak odpowiednia dla wegetarian i wegan. Zawiera dużo ryb i mięsa, ale nie ma w niej produktów takich ich jak np.: pieczywo czy przetwory mleczne. Można jeść jajka, orzechy, nasiona, owoce morza, mięso drobiowe. Ograniczyć powinno się np.: orzeszki ziemne, sól, produkty mleczne, ziemniaki i inne warzywa, które zawierają dużo skrobi. Ogromną zaletą diety jest wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej i ograniczenie tzw. pustych kalorii.

Dieta pudełkowa

Jedna nie tylko z najpopularniejszych, ale i najdroższych diet. Ogromną zaletą diety pudełkowej jest to, że oszczędzamy czas, nie musimy poświęcać go na zakupy i przygotowywanie posiłków. Dania na cały dzień przyjeżdżają do nas podzielone na porcje w pudełeczkach. Wystarczy wybrać dietę dla siebie, a potem trzymać się jej i nie podjadać. Stosowanie diety pudełkowej pomaga zredukować masę ciała i oczyścić organizm. Jedną z wad diety jest jej duży koszt i rozbieżności w jakości i smaku produktów.

Dieta bezglutenowa

Wymaga wyeliminowania produktów, które zawierają gluten – zarówno w produktach naturalnych, jak i przetworzonych. Wskazań do stosowania diety jest kilka, należą do nich m.in.: niektóre schorzenia autoimmunologiczne, choroba Duhringa, alergia na gluten…

Do żywności naturalnie bezglutenowej zaliczamy m.in.: ryż, kukurydzę, ziemniaki, ryby, jajka. Jednak trzeba pamiętać, że np. płatki śniadaniowe kukurydziane mogą zawierać słód jęczmienny. Warto zwracać też uwagę na konserwy rybne i mięsne oraz sery pleśniowe. Dietę bezglutenową najlepiej rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem.

Zanim zdecydujemy się na konkretną dietę to musimy wiedzieć, że powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Najlepiej jednak nie eksperymentować z dietami i udać się do dietetyka, który dobierze właściwą dla nas dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.