Mąka to podstawowy składnik wielu dań. Potrzebujemy jej nie tylko do wypieczenia chleba, ale także do ciast i spodu do pizzy. Na rynku nie brakuje jej rodzajów oraz typów. Jaka mąka będzie najlepsza do codziennych dań, a jaka dla osób na diecie, czy chorych na celiakię? Sprawdzamy różnice pomiędzy rodzajami najpopularniejszych mąk.
1. Mąka – nie tylko pszenna
2. Mąka pszenna – najpowszechniejszy typ
3. Mąka żytnia – bogata w witaminy oraz minerały
4. Mąka orkiszowa – idealna na dietę
5. Mąka bezglutenowa – rozwiązanie dla osób z celiakią
Mąka – nie tylko pszenna
Dla osób, które cierpią na nietolerancję glutenu, zakup pieczywa, makaronu, a nawet wypieków z mąki może być sporym wyzwaniem. Jednakże mąka może mieć różne odmiany i w obecnej chwili możemy zaopatrzyć się już nie tylko w mąkę bezglutenową, ale również orkiszową, czy żytnią. To świetna wiadomość również dla osób, które chcą zadbać o swoją sylwetkę oraz lepsze samopoczucie. Dzięki innym odmianom mąki możemy wciąż cieszyć się tymi samymi potrawami w zdrowszej odmianie.
Mąka pszenna – najpowszechniejszy typ
Mąkę pszenną uzyskujemy dzięki zmieleniu ziaren pszenicy. Dzięki jej wszechstronnym właściwościom jest ona najczęściej wykorzystywanym rodzajem do pieczenia chlebów oraz ciast.
Najlżejszą mąką pszenną jest typ 450, czyli przeznaczona do wyrobów cukierniczych. Z kolei dla pieczywa, naleśników, czy pierogów, wybierzmy typ 500. Mąka 750 jest zaś najbardziej wartościowa i zawiera największą ilość substancji mineralnych. Ją również możemy wykorzystać na wszelkiego rodzaju wypieki o delikatniejszym smaku i kolorycie.
Mąka żytnia – bogata w witaminy oraz minerały
Z mąki żytniej mogą skorzystać osoby, którym przede wszystkim zależy na dobrym samopoczuciu oraz figurze. Pomimo że zawiera ona gluten, jest bogata w liczne minerały, błonnik, a także witaminy. Ponadto powstałe z niej wypieki mają znacznie dłuższą trwałość.
Z racji, że występuje kilka typów mąki żytniej, do wypieku chlebów polecamy typ 720. Z kolei typ 1400 będzie idealny na dietetyczny spód pizzy, a nawet na razowe pieczywo. Jeśli zaś marzy nam się prawdziwy pełnoziarnisty chleb, koniecznie sięgnijmy po mąkę żytnią 2000, którą rozpoznamy po najciemniejszej barwie i wytrawnym smaku. Wszystkie jej typy są dostępne na stronie: https://naturalniezdrowe.pl/46-maka-zytnia.
Mąka orkiszowa – idealna na dietę
Kolejnym rodzajem mąki, polecanej przez dietetyków jest odmiana orkiszowa. Z racji, że ziarna te rosną w niewielu miejscach w Polsce, mąka nie jest powszechnie dostępna – głównie możemy ją dostać w sklepach ze zdrową żywnością oraz w ofercie sklepów internetowych, takich jak Naturalnie Zdrowe.
Wyróżnia się ona bardzo dobrym składem, niemodyfikowanym zbożem, a także znacznie mniejszą liczbą kalorii. Podobnie jak mąka żytna jest ona bogata w minerały oraz witaminy, a dodatkowo zawiera sporą ilość krzemionki. W sklepach najczęściej odnajdziemy jej dwa typy: jasną – 700, jak i razową – 2000 ryżowa.
Mąka bezglutenowa – rozwiązanie dla osób z celiakią
Jeśli jesteś osobą chorą na celiakię, musisz uważać na wszelkiego rodzaju pieczywa oraz wypieki. Z pomocą jednakże przychodzi mąka bezglutenowa. W przeciwieństwie do tradycyjnych rodzajów nie jest ona wyrabiana ze zbóż, ale z takich roślin, jak: kukurydza, ryż, gryka, czy także ciecierzyca.
Dobrze być świadomym, że nie istnieje jedna mąka bezglutenowa. Jej poszczególne rodzaje mogą się różnić właściwościami, jak też zastosowaniem. Przykładowo mąka jaglana ma słodki smak, natomiast ta wytwarzana z gryki – charakterystyczny, podpalony posmak. Inaczej zaś prezentuje się mąka ryżowa o neutralnym smaku. Dzięki temu można ją komponować również z innymi rodzajami mąk jak mąka ziemniaczana czy gryczana.
Artykuł sponsorowany