Listopad to dla większości z nas okres obniżonego samopoczucia. Dopada nas uczucie przemęczenia i brak energii. W tym roku zaś, powodów do stresu mamy jeszcze więcej niż zwykle i chociaż trudno nam będzie oderwać się od problemów zewnętrznego świata, trzeba walczyć ze stresem, aby zminimalizować jego negatywne skutki dla organizmu.
Ziemistość cery, „worki” pod oczami, przesuszenie i szorstkość naskórka, nasilenie zmian trądzikowych i atopowych oraz przyspieszone starzenie się skóry to tylko niektóre z objawów wpływu stresu na naszą skórę.
Dlaczego stres wpływa na skórę?
Długotrwały stres uszkadza barierę ochronną skóry, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Efekt? Skóra staje się cieńsza, odwodniona i przesuszona. Mogą nasilić się objawy atopowego zapalenia skóry, łatwiej o egzemy. Spowolnieniu ulegają procesy regeneracyjne, skóra jest słabiej dotleniona i odżywiona – cera staje się ziemista, pozbawiona zdrowego blasku. Stres to również katalizator wolnych rodników. Pod wpływem oksydantów uszkodzeniu ulegają białka, w tym włókna kolagenowe i elastynowe, a także składniki cementu międzykomórkowego, czyli spoiwa łączącego komórki skóry. W efekcie skóra traci jędrność, pojawiają się drobne zmarszczki, przebarwienia. Dodatkowo pod wpływem silnego stresu wydzielają się kortykosteroidy, w tym kortyzol. Jego nadmiar wpływa na nasilenie trądziku, może również być przyczyną powstawania cellulitu.
Jak złagodzić stres i poprawić stan skóry?
Trudno wyeliminować stres z naszego życia. Możesz jednak go złagodzić i zniwelować objawy jego działania na skórę.
- Sen dobry na wszystko!
Głęboki sen obniża poziom stresu. I chociaż jesieni i zimy nie prześpisz jak miś, to staraj się dobrze wysypiać. Brak snu dodatkowo pogorszy twoje samopoczucie i sprawi, że będziesz rozkojarzona, osłabiona i bardziej podatna na działanie czynników stresogennych. Jeśli galopujące myśli utrudniają Ci zaśnięcie – przed snem zrelaksuj się w ciepłej kąpieli. Staraj się również ograniczyć w sypialni używanie urządzeń elektronicznych.
- Zrelaksuj się w ruchu.
Jedną z najprostszych metod rozładowania napięcia jest aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny doda ci energii, poprawi nastrój, a co więcej – podniesie odporność organizmu. Co teraz ma szczególne znaczenie. Pamiętaj jednak, nic na siłę – wybierz taką formę aktywności, która sprawia ci przyjemność. Pilates, joga, nordic walking, aerobik, crossfit, bieganie, rower, zumba, boks… na pewno znajdziesz coś dla siebie, co poprawi ci humor!
- Wzmocnij funkcje obronne skóry.
Uszkodzona przez stres warstwa ochronna skóry wymaga wzmocnienia, dlatego wybieraj kosmetyki ze składnikami odbudowującymi barierę hydrolipidową naskórka. W kosmetykach szukaj bezpiecznych emolientów i humektantów, takich jak: kwasy tłuszczowe, aminokwasy czy kwas hialuronowy oraz substancji uszczelniających naskórek, np. ceramidów. Nawilżaj skórę, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz – nie zapomnij o piciu odpowiednią ilości wody. Jest ona niezbędna zarówno aby nawodnić skórę, jak i do oczyszczenia organizmu z toksyn.
- Zadbaj o antyoksydanty – w pielęgnacji i w diecie.
W walce z efektami szkodliwej działalności wolnych rodników trzeba sięgnąć po silne antyoksydanty. W twojej diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw bogatych w witaminy E, C i beta-karoten, czyli prowitaminę A. Przyjacielem w walce z wolnymi rodnikami będą również kosmetyki bogate w witaminę E, C, A (retinol i jego pochodne) czy koenzym Q10. Dzięki nim możesz wesprzeć komórki w odbudowie uszkodzeń, przywracając cerze witalność.