Każdy z nas choć raz miał, lub zapewne będzie miał usuwanego zęba. To popularny zabieg stomatologiczny, który wymaga jednak specjalnej higieny. Wszystko po to, by gojenie przebiegło zgodnie z założeniami i obyło się bez powikłań. Jak powinno się zadbać o swoją jamę ustną w tym czasie? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości.
- Mycie zębów
Co dzieje się w naszej jamie ustnej po usunięciu zęba? W dziąśle tworzy się dziura, w której pojawia się skrzep. To taki naturalnie wytworzony opatrunek, plaster, który chroni naszą ranę przed zakażeniem. Dlatego bardzo ważne jest to, by pozostał na swoim miejscu. Dbając o to, by go nie naruszyć, warto odpuścić mycie zębów przez najbliższe 24 godziny po zabiegu. Nasze zęby nie ucierpią, a nasz zębodół będzie miał idealne środowisko do gojenia.
Przy pierwszym myciu zębów należy omijać miejsce po wyrwanym zębie, tak by przypadkiem nie zahaczyć o skrzep powstały w zębodole. Warto też wybrać delikatną szczoteczkę, która nie podrażni dziąseł. Możemy wrócić do normalnego mycia zębów po dwóch tygodniach od zabiegu. Do tego czasu wszystko powinno ładnie się zagoić i zarosnąć.
- Płukanie jamy ustnej
Jeśli nie możemy myć zębów w pierwszych godzinach po zabiegu, to można by pomyśleć, że chociaż warto wypłukać jamę ustną płynem o miętowych zapachu? Zdecydowanie nie. Tuż po zabiegu taki manewr może nam wypłukać skrzep, a to może skutkować powikłaniami. Najlepiej, by krok ten zamienić na płukanie jamy ustnej w delikatniejszy sposób, jednak przy użyciu mocniejszego środka, który jest specjalnie stworzony na takie sytuacje. Warto zaopatrzyć się w płyn z chlorheksydyną, taki jak GUM® PAROEX® 0,12%. To szczególnie dobry wybór po zabiegach chirurgicznych i ekstrakcjach zębów, ponieważ chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwzapalne. Wystarczy użyć ok. 10 do 15 ml płynu i bardzo delikatnie (by nie wypłukać skrzepu) płukać miejsce po zabiegu przez około 30 sekund. Proces ten warto powtórzyć dwa razy dziennie.
- Jedzenie i picie
Oczywiście po zabiegu musimy coś jeść, jednak najlepiej odczekać kilka godzin, by mieć pewność, że skrzep zdążył wytworzyć się w dziąśle. To czego zdecydowanie warto unikać, to skrajnie gorące i zimne potrawy. Mogą one podrażnić okolicę po zabiegu i wznowić ból. Warto też przez pierwsze dni spożywać posiłki, które nie wymagają od nas nadmiernego żucia. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kisiele, kleiki, zupy krem czy piure ziemniaczane.
- Aktywność fizyczna
Po zabiegu najlepiej przez kilka dni odpuścić wszelkie ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe. To czas regeneracji i odpoczynku, na który zdecydowanie powinniśmy sobie pozwolić. Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych w naszym ciele, tak samo w przypadku ekstrakcji zęba, powinniśmy uważać na to, by się nie przeciążyć.
Każdy przypadek jest inny – jedna osoba znosi wyrwanie zęba bezproblemowo i kilka godzin później praktycznie nie odczuwa bólu, a inny przez złe usytuowanie zęba, czy skręcone korzenie może przejść przez ten proces bardziej boleśnie. Bez względu na to, którym przypadkiem jesteśmy, wymienione wyżej zasady dotyczą nas tak samo i będą pełniły bardzo ważną rolę przy gojeniu.