Sweter to najbardziej uniwersalny element zimowej garderoby. Nosimy go niezależnie od wieku, płci czy rozmiaru. Zanim założysz go kolejnego ranka, sprawdź jego skład. Niektórych składników należy unikać.
Akryl, czyli tani i szkodliwy syntetyk
Akryl w składzie swetra nie wróży nic dobrego. Pewnie nie raz zastanawiałaś się jak to możliwe, że gruby i mięsisty model nie zapewnia uczucia ciepła i komfortu, a Ty jesteś spocona i zmarznięta zarazem. Winę możesz zrzucić na akryl, który nie oddycha, nie grzeje, nie ma właściwości termoregulacyjnych. Dodatkowo trwale się mechaci. Z tego powodu akrylowe swetry to najczęściej zakup na jeden, krótki sezon. Akryl wykonany jest z ropy naftowej – powstaje w procesie chemicznym, podczas którego długie pasma plastiku – polimery są topione i wytłaczane we włókna nitkowate, które później – już jako swetry – znajdujemy na sklepowych półkach. Choć na pierwszy rzut oka przypomina miękką i przyjemną wełnę, nie daj się zwieść producentom. Syntetyczne czapki, szaliki czy swetry wykonane z akrylu mogą powodować alergie, a mikroplastik z łatwością przenika do naszego organizmu. Akryl jest tani w produkcji, a proces ten zużywa ogromne ilości energii i uwalnia do atmosfery wiele szkodliwych substancji.
Postaw na naturę
Aby znaleźć idealny model, który zapewnia poczucie ciepła, nie przegrzewa i jest zdrowy dla naszej skóry, najlepiej szukać tych wykonanych z wełny. Przygoda z wełną to nie jednorazowy wypad, a bliższa relacja na lata – wełna jest zdecydowanie bardziej odporna na zniszczenia i odkształcenia. Kiedy w końcu znajdziesz sweter, który zapewni maksymalny komfort nawet podczas najbardziej chłodnych i wietrznych dni, zapewne nie będziesz chciała już wrócić do tanich, akrylowych alternatyw. Wełna jest też synonimem dobrego stylu i elegancji. Ma w sobie naturalny blask, który nadaje szlachetności każdej stylizacji.
Dlaczego tak ciężko jest dziś znaleźć sweter z dobrym składem?
Naturalna wełna to włókno zdecydowanie droższe niż tani akryl wykonany z ropy naftowej. Pomimo niewątpliwych przewag naturalnych tkanin nad syntetycznymi, wielu producentów wykorzystując brak wiedzy i świadomości konsumentów, sprzedaje akrylowe swetry przypisując im właściwości naturalnej wełny. Polska marka Monika Kamińska od lat edukuje Polki w zakresie właściwości naturalnych tkanin – Kiedy założyłam markę w 2014 roku, na rynku nie było wełnianych ubrań dla kobiet, więc zaczęłam je produkować zaczynając od dwóch wełnianych sukienek, a im głębiej wchodziłam w temat, tym bardziej chciałam wyprodukować każde możliwe ubranie tak żeby było naturalną i możliwie najbardziej zrównoważoną alternatywą dla ropy naftowej – mówi właścicielka marki. Dziś marka Monika Kamińska specjalizuje się w ubraniach tworzonych z wełny. Obok swetrów w ofercie znajdują się też wełniane garnitury, czapki, szaliki czy odzież sportowa.