Coraz częściej zjawisko ośmieszania, szkalowania i siania nienawiści dotyczy dzieci i młodzieży. Dlatego warto robić wszystko, by powstrzymać te niepokojące zachowania. Pomoc w tym może nowa odsłona kampanii „Nie hejtuję – motywuję”!
Policyjne statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży są przerażające. W roku 2021 aż 1496 młodych ludzi podjęło próbę samobójczą, aż 127 takich zachowań zakończyło się śmiercią…
W stosunku do roku 2020 oznacza to wzrost prób samobójczych o aż 77 % i samobójstw o 19%. Statystyki dotyczące roku 2022 niestety nie napawają optymizmem, mamy bowiem do czynienia z kolejnym wzrostem tych przerażających wskaźników.
Wskaźników, za którymi kryją się dramaty i cierpienia nie tylko młodych ludzi, ale też ich rodzin, pogrążonych w bólu i zadających sobie pytanie: „Dlaczego nasze dziecko wybrało taką drogę?” Nie każdą przecież śmierć zadaną w ten sposób można tłumaczyć stresem wywołanym pandemią czy innymi wydarzeniami globalnymi.
Okazuje się bowiem, że wśród osób poniżej 18 roku życia, które próbowały targnąć się na swoje życie nie brak młodzieży z tzw. dobrych domów, posiadających pełną rodzinę, bez problemów materialnych i zachowań patologicznych. Dopiero po głębszej analizie okazuje się często, że za zachowaniem samobójczym stoi hejt rozsiewany przez grupę rówieśniczą poszkodowanego dziecka. Co gorsza, do przemocy coraz częściej dochodzi nie „w realu”, lecz w przestrzeni wirtualnej, o czym zrozpaczeni rodzice dowiadują się ostatni… Dlaczego?
Zjawisko hejtu wśród młodzieży może mieć różne formy, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to przemoc „w białych rękawiczkach”, gdyż o jej istnieniu mogą nie wiedzieć osoby spoza grupy rówieśniczej, z rodziną i nauczycielami na czele. Przede wszystkim hejt obejmuje szyderstwa i ośmieszanie każdego postu i wpisu ofiary, stosowanie obraźliwych i krzywdzących komentarzy, a nawet hakowanie profili w mediach społecznościowych. Czasem ta forma przemocy jest jawna, innym razem ataki są anonimowe. Bez względu na rozmiar agresji, pewne jest jedno – może doprowadzić ona do tragedii wielu osób. Dlatego Ilona Adamska, wydawca magazynów oraz portali internetowych, założycielka Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu i inicjatorka kampanii „Nie hejtuję – motywuję”, wystartowała z nową odsłoną tej szlachetnej akcji, która tym razem skierowana będzie do młodzieży:
– Kampania „Nie hejtuję – motywuję” powstała z potrzeby przeciwstawienia się przemocy, zwłaszcza tej, która ma swoje źródło w gwarantującym pozorną anonimowość internecie. Zastraszanie, obraźliwe, raniące komentarze, szyderstwa, są obecnie niezmiernie powszechnym zjawiskiem, nic dziwnego zatem, że naszą akcję szybko poparły panie należące do Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu oraz znane i lubiane postaci świata show-biznesu, takie jak: Teresa i Weronika Rosati, Dominika Gawęda, Beata Sadowska, Katarzyna Pakosińska i wiele innych wspaniałych kobiet- mówi Ilona Adamska.
– W tym znakomitym gronie nie zabrakło też panów: Krystiana Wieczorka, Marka Kaliszuka, Piotra Kupichy i Pawła Ruraka-Sokala, którzy również chcą przeciwstawić się mowie nienawiści. Na Facebooku wsparli nas także Bartek Węglarczyk, Andrzej Pągowski, Tomasz Jastrun. W ramach akcji organizujemy debaty na temat hejtu podczas spotkań Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, wywiady na żywo na Facebooku EKKB z psychologami, trenerami, prawnikami. Wierzymy, że wspólnie można powstrzymać to zjawisko. Chciałabym też zaznaczyć, że dorosłym ciężko poradzić sobie z tą formą przemocy, co dopiero mają zrobić młodzi ludzie? Dlatego teraz chcemy dotrzeć z tym przekazem do dzieci i młodzieży szkolnej.
Nowa odsłona kampanii „Nie hejtuję – motywuję” nie jest w powijakach – projekt wyruszył jeszcze w poprzednim roku szkolnym. Wówczas Ilona Adamska wraz z psychologami Kamilem Janowiczem i Katarzyną Kukielińska odwiedziła szkoły Podkarpacia i Dolnego Śląska. Podczas rozmów z młodzieżą padło wiele pytań, uwag i sugestii, które świadczyć mogą o tym, że warto organizować takie wydarzenia w szkołach:
– Spotkania organizowane w ramach akcji „Nie hejtuję – motywuję” nie przypominają nudnych pogadanek. To żywa dyskusja, w którą młodzież bardzo się angażuje. Moim zdaniem to najlepszy przykład na to, że nasza akcja jest bardzo potrzebna – mówi Katarzyna Kukielińska.
Dlatego w nowym roku szkolnym inicjatorka akcji „Nie hejtuję – motywuję” odwiedzi kolejne szkoły z całej Polski, by wspierać młodych ludzi w walce z przemocą.
Placówki, które chcą zorganizować takie spotkanie już teraz mogą zgłaszać się na adres: info@idmedia.pl.
– Jestem przekonana, że nasze rozmowy pokażą młodym ludziom, że z hejtem można wygrać, że możemy sięgnąć po narzędzia, które pokażą sprawcom, że nie są anonimowi w Internecie, a ich poczynania mogą mieć poważne konsekwencje prawne – mówi Ilona Adamska.
Jeżeli te rozmowy mogą powstrzymać rosnącą w Polsce liczbę zachowań samobójczych wśród młodzieży, warto podjąć wyzwanie. Stawka jest wysoka!
*** Honorowy patronat nad kampanią objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.