Trening nosa – jak nauczyć się lepiej rozpoznawać akordy perfum?

zapachy perfum
fot. materiał partnera/źródło: pexels.com

Otwierasz flakonik z perfumami, wąchasz i jedyne co możesz ocenić to to, czy unoszący się aromat jest przyjemny czy raczej drażniący? Większość osób ma problemy z rozróżnianiem poszczególnych akordów i nie ma w tym nic dziwnego.

Jeżeli jednak chcesz chłonąć świat zapachów bardziej, całym sobą, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość Trening nosa pomoże Ci w rozpoznawaniu akcentów zapachowych. Dlaczego to takie ważne? Bo dobrze działający zmysł węchu to gwarancja większej intensywności przeżyć i doznań każdego dnia.

Zapachy, które otaczają Cię na co dzień

Wydaje Ci się, że doskonale wiesz, jak pachnie Twoja ulubiona kawa, herbata, kwiaty, perfumy? Pewnie tak, jednak czy próbowałeś poznać ten zapach dogłębnie i bardziej wnikliwie? Na przykładzie kawy – już od momentu otworzenia opakowania i powąchania ziaren, a potem ponownie, gdy zostaną one zmielone i wreszcie zaparzone w ulubionym kubku. Zamiast mechanicznego codziennego procesu przyrządzania małej czarnej, potraktuj go jako przyjemną sesję, a zarazem trening nosa. Zdziwisz się, o ilu aromatach, ich wielowarstwowości i intensywności nie miałeś do tej pory pojęcia.

Wypracuj swoją bazę i nazywaj zapachy

Kiedy już zaczniesz rozpoznawać zapachy i łączyć je z poszczególnymi osobami czy przedmiotami, to szybko też wypracujesz sobie własną bazę aromatów. Na tej podstawie zaczniesz kojarzyć zapachy także z sytuacjami, a Twoje doświadczanie świata będzie odbywało się na wielu płaszczyznach, co pozytywnie wpłynie na jakość życia.

Kolejnym etapem będzie opisywanie zapachów. Zestaw ze sobą pozornie zupełnie różne przedmioty, np. drewno i mydło, owoce i przyprawy, kwiaty i książki. Wąchaj i nazywaj to, co czujesz. Czy jest lekkie, czy ciężkie? Delikatne, czy wyraziste? Kwaśne, słodkie, gorzkie, słone? Będziesz potrzebował wielu epitetów do ich określania.

Wąchaj perfumy i wyczuwaj akordy

Po takim wstępie możesz przejść do wąchania perfum. Koncentruj się przy tym nie na całościowym odbiorze zapachów, lecz rozdzielaniu ich na czynniki pierwsze. Na początku możesz korzystać ze „ściągi” – jakie składniki najczęściej zawierają próbki perfum damskich? Bergamotka, mandarynka, goździk, piżmo, bazylia, eukaliptus, sandałowiec. Choć początkowo mogą brzmieć dla Ciebie egzotycznie, a z czasem będziesz umiał je poprawnie wyłapywać i nazywać.

Do treningu nosa należy się przygotować, np. robiąc zakupy w internetowej drogerii Zapachniści – perfumy i próbki oryginalnych perfum. Wybierz odlewki oryginalne, bo tylko one mają pewny, bogaty skład. Na początek wybieraj takie o całkiem różnych składach – zestawianie przeciwieństw (np. słodkie – słone) będzie najłatwiejsze na początkowym etapie ćwiczeń. Później podnieś poprzeczkę, wybierając podobne artykuły, składające się z tych samym gam zapachowych (kwiatowych, owocowych).

Na koniec pamiętaj o tym, że trening nosa trwa dość długo, jednak na pewno zaowocuje tym, że bez problemu będziesz rozróżniać próbki perfum męskich i damskich.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.