Malowanie drzwi, czyli szybka metamorfoza wnętrza

Malowanie drzwi, czyli szybka metamorfoza wnętrza
fot. mat.pras.

Malowanie drzwi na nowy kolor może całkowicie odmienić aranżację Twojego domu. W zależności od wybranego odcienia i stopnia połysku drzwi mogą uzupełnić obecny wystrój lub stać się jego wyrazistym akcentem.

Kolory odgrywają jedną z najważniejszych ról w tworzeniu domowego wystroju i nastroju. Powiedz szczerze, kiedy myślisz o remoncie, co masz na myśli przede wszystkim? Malowanie, prawda? No właśnie! Dobra farba do ścian, ale też do drzwi pozwala małym kosztem i przy niewielkim nakładzie czasowym odmienić lub podkreślić styl mieszkania.

Malowanie drzwi – jaką farbę wybrać?

Skoro zapadła już decyzja, że nadeszła pora na przemalowanie drzwi, przyszedł czas na wybór dobrej farby.

W pierwszej kolejności określ, na jakie zagrożenia narażona jest dana powierzchnia. Drzwi, zwłaszcza w pomieszczeniach, do których często zaglądamy, powinny być pokryte farbą odporną na zarysowania i przetarcia. Dobrze, jeśli tworzona przez farbę powłoka może być czyszczona, bo prędzej czy później skrzydło drzwiowe też ulegnie zabrudzeniom. Mile widziana jest również trwałość koloru – by nie blaknął nawet po upływie długiego czasu.

Zapewne chcesz poświęcić na malowanie drzwi jak najmniej czasu. W takim razie szukaj farb o stosunkowo krótkim czasie schnięcia i bardzo dobrej sile krycia. Aby uniknąć gruntownego sprzątania po zakończeniu prac, wybieraj produkty, które charakteryzują się łatwą aplikacją: nie kapią, nie pryskają i nie rozlewają się po podłożu.

A skoro mówimy o malowaniu drzwi wewnętrznych, bardzo ważne jest, by wybrana farba miała delikatny zapach i była bezpieczna dla domowników. Planujesz odświeżenie drzwi do pokoju dziecka lub drzwi w domu, w którym mieszkają alergicy? Poszukaj farb z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Produktem, który spełnia wszystkie wymienione warunki jest emalia Tikkurila Everal Aqua Semi Matt [40]. Dostępna jest w wielu kolorach (ponad 13 tysięcy barw!) i występuje w pięknym, półmatowym wykończeniu. Wykorzystasz ją z powodzeniem do drzwi drewnianych, z płyt wiórowych i płyty MDF.

Jaki kolor do malowania drzwi?

Najbezpieczniejsze propozycje to wszelkie odcienie beżu, brązu, szarości oraz biel. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać żywsze, mniej typowe kolory – zwłaszcza do pokoju dziecka. Pamiętaj tylko, by drzwi wpasowywały się w ogólny styl aranżacji, a ich barwa chociaż w pewnym stopniu nawiązywała do koloru listew przypodłogowych, okien lub mebli.

Jeśli remontujesz przestronny, duży pokój i chcesz stworzyć oryginalną aranżację, pomyśl, czy do malowania drzwi nie wykorzystać tego samego koloru, jaki ma ściana – stworzy to niebanalny efekt gładkiej tafli.

Jak zabrać się za malowanie drzwi? Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku: www.tikkurila.pl

Podsumowanie:

  • Malowanie drzwi jest prostsze niż myślisz, a może całkowicie odmienić styl danego pokoju lub nawet całego mieszkania.
  • Drzwi wewnętrzne z łatwością pomalujesz emalią akrylową – trwałą, dostępną w wielu kolorach i bezpieczną dla domowników.
  • Kolor farby do malowania drzwi warto wybrać, uwzględniając barwy już obecne w pomieszczeniu. Tylko wtedy masz szansę uzyskać spójny estetycznie efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.