W pogoni za dobrym samopoczuciem często skupiamy się na aktywności fizycznej, diecie czy nawet suplementacji, zapominając o śnie. A on jest bardzo ważny dla regeneracji naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Co należy wziąć pod uwagę, by zadbać o jego jakość i odpowiedni komfort.
Sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Oprócz regeneracji i odpoczynku jest on ważny dla całego organizmu – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu układów, gospodarkę hormonalną, stan skóry i oczywiście poziom energii. Obecne tempo życia, ciągła gonitwa i masa obowiązków oraz bodźców, które atakują nas na każdym kroku, sprawiają, że wiele osób zaniedbuje nocną regenerację. Śpimy za krótko, w niesprzyjających warunkach, nasz sen jest płytki i po wstaniu z łóżka nie czujemy się wypoczęci. Innymi słowy, zapominamy o higienie snu, czyli o nawykach zapewniających regularny, zdrowy sen.
Sen nie tylko długi, ale jakościowy
Aktualnie coraz więcej wiemy o śnie i jego wpływie na kondycje naszego organizmu. Jest to zjawisko bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Aby sen był relaksujący i przynosił korzyści zdrowotne, powinniśmy przejść przez wszystkie jego fazy. Wyróżnić możemy – fazę NREM i REM. Faza NREM to spokojny i głęboki sen, podczas którego zmniejsza się częstotliwość fal mózgowych. Nasz mózg powoli wchodzi w sen głęboki, wyciszając się i relaksując. Komórki mózgowe podczas tej fazy doświadczają silnej regeneracji.
Faza REM to część snu, której towarzyszą silne ruchy gałek ocznych. To tzw. sen aktywny, podczas którego często śnimy. W tej fazie nasze neuroprzekaźniki odbudowują się, a informację zgromadzone w ciągu dnia są utrwalane. Paradoksalnie w tej części snu mózg jest nad wyraz aktywny, jednak mięśnie się rozluźniają, a ciało odpoczywa.
Podczas całego cyklu snu obie te fazy występują naprzemiennie. Najciężej będzie nam wstać z łóżka, kiedy zostaniemy wybudzeni podczas najgłębszych etapów (3 i 4) trwającej fazy NREM – z uwagi na stopniowe wyciszanie mózgu. Dla porównania budząc się podczas fazy REM, nasz mózg znajduje się już na wysokich obrotach i o wiele łatwiej jest nam zacząć dzień. Faza NREM trwa 90 minut, dlatego chcąc obudzić się w odpowiednim momencie, długość naszego odpoczynku powinna być wielokrotnością 1,5 godziny. To jednak uśrednione wartości, które mogą się nieco różnić dla każdego człowieka. Dlatego też warto obserwować swój organizm i dostosować się do jego cyklu.
Zasady zdrowego snu
Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Część z nich możemy kontrolować, dzięki temu będziemy się wysypiać, a ogólna kondycja naszego organizmu się poprawi. Poniżej zamieszczamy naszą listę 10 zasad zdrowego snu:
- Odłóż telefon – ekspozycja na światło o niewłaściwej porze będzie zaburzała rytm okołodobowy. Szczególnie jeżeli będzie ono światłem niebieskim, które emitują m.in. ekrany naszych telefonów. Hamuje ono uwalnianie melatoniny, co dla mózgu jest sygnałem początku dnia.
- Zmęcz się – zmęczony organizm lepiej śpi, jednak kluczowe jest, aby aktywność fizyczna wystąpiła w ciągu dnia, a nie tuż przed zaśnięciem. Wówczas może spowodować nadmierne pobudzenie, które sprawia problemy z zasypianiem.
- Pilnuj posiłków – dla dobrego komfortu i odpoczynku ważne jest, żeby nie kłaść się do łóżka głodnym. Jednak nie możemy też pójść w druga stronę i iść po łóżka bezpośrednio po obfitej kolacji. Warto zadbać by ostatni posiłek został zjedzony ok. 2 godziny przed snem i by był on lekkostrawny.
- Wieczorne rytuały – to coś, co pozwoli nam się wyciszyć i dobrze przygotować do nocnego odpoczynku. Dla jednych będzie to gorąca kąpiel z nutką aromaterapii. Dla innych ulubiona książka i ciepła herbata ziołowa czy kojąca muzyka.
- Zaplanuj kolejny dzień – przemyśl i uporządkuj zadania, jakie musisz wykonać następnego dnia. Pozwoli Ci to zasnąć ze „spokojną głową”.
- Posprzątaj przed snem – bałagan może dekoncentrować. Zadbaj, by w pomieszczeniu, gdzie śpisz był porządek.
- Przygotuj pomieszczenie – niezależnie od pory roku wywietrz sypialnię przed snem i sprawdź, czy nie jest w niej zbyt ciepło. Najlepsza temperatura do spania to 18–21°C. Dobrym pomysłem będzie też zsunięcie rolet i zaciemnienie pomieszczenia.
- Szanuj swoją oazę snu – traktuj sypialnie jako pomieszczenie wyłącznie do spania. Nie pracuj w jej wnętrzu. Nich Twój mózg kojarzy ją z miejsce relaksu i odpoczynku.
- Stwórz rutynę – nasz orgiazm to lubi. Kładź się spać mniej więcej o tej samej porze i nie zarywaj nocy, szczególnie w weekendy, kiedy możesz spać dłużej.
- Zadbaj o kręgosłup – Podczas snu odpocząć musi także nasze ciało. Odpowiednio dobrany materac zapewnia mu dobre podparcie. Leżenie powinno być komfortowe, rozluźniające mięśnie i umożliwiające im regenerację. Istotne jest także ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa, za co odpowiedzialna jest poduszka. Jej dobór jest także kluczowy dla jakości naszego snu.
Zdrowy sen
Teresa Theresa Schnorbach, z zespołu badawczego ds. snu w firmie Emma – The Sleep Company mówi: „Odkryj nowy poziom relaksu i jakości życia dzięki naszym profesjonalnie zaprojektowanym materacom. Nasz zespół w firmie Emma – The Sleep Company dokłada wszelkich starań, by pomóc Ci osiągnąć idealny poziom snu. Właśnie dlatego poświęciliśmy wiele lat na badania i opracowywanie rozwiązań, które pomogą Ci obudzić Twoje najlepsze Ja. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych materiałów i najnowszych odkryć w neurologii i fizjologii, zapewniamy, że każda noc spędzona na naszych materacach to błogi i regenerujący czas. Jeżeli szukasz spokojnego snu czy przytulnej drzemki, nasze materace, tworzone w oparciu o wiedzę naukową zapewniają nieporównywalne doznania relaksacyjne.”
Sen jest bardzo ważny, zadbaj dziś o jego jakość i spraw, aby Twoje życie było bardziej komfortowe!