Grube swetry z gryzącej wełny, w których ciężko się ruszać, to już przeszłość. Współczesne swetry występują w tylu rodzajach, że naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie – na co dzień i na bardziej wymagające okazje. Co ważne, przy znajomości kilku przydatnych trików można w nich wyglądać stylowo!
W sklepach aż roi się od różnych możliwości wyboru swetrów. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie, ale jest też pewne ryzyko – możemy kupić coś, co nie będzie dla nas najlepszym wyborem. Aby znaleźć dla siebie odpowiedni sweter, warto poznać kilka podstawowych zasad. Jakich? O tym poniżej.
Fasony swetrów, czyli coś dla każdego
Zacznijmy od podstaw, czyli fasonu. To przede wszystkim od niego zależy, jak będziemy się prezentować w swetrze. – Główny „zarzut” kierowany w kierunku swetrów to, że „pogrubia”. Góralski golf z grubej wełny faktycznie może sprawić, że wizualnie będziemy wyglądać masywnie, jednak już krótki kardigan zestawiony z ołówkową spódnicą albo nawet długi oversizowy sweter z cienkiej dzianiny, do którego włożymy dopasowane spodnie o wąskich nogawkach, zadziała odwrotnie. Wręcz nas optycznie wysmukli i „wydłuży”. Taki sam efekt da długi kardigan, zwłaszcza o szalowym kołnierzu i z paskiem w talii – to najprostszy sposób na ciepły, wygodny, a przy tym świetnie modelujący sylwetkę look – tłumaczy ekspertka KiK.
O dekoltach słów kilka
– Osobną kwestią, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego swetra, jest dekolt. Wybór mamy naprawdę duży. Po pierwsze świetnie chroniące przed zimnem golfy: mięsiste i grube, cieniutkie jak apaszka czy stylowe półgolfy. Bardzo popularne są też okrągłe dekolty o różnej głębokości, a także te o kształcie litery „V”, które dodają swetrowi elegancji. W sklepach nie brakuje też takich o dużych dekoltach – tzw. łódek, a nawet cold shoulder czy typu carmen. Ten ostatni rodzaj sprawdzi się jednak w zasadzie tylko w domowych stylizacjach. Za to golfy czy stójki to świetny wybór, jeśli zamierzamy spędzić dużo czasu na zewnątrz albo zależy nam na eleganckim looku: wtedy wybierzmy cienki sweter z cienkim, przylegającym do szyi golfem. Na niego możemy założyć naszyjnik i śmiało ruszać do pracy, teatru czy na imprezę – wylicza stylistka związana z marką KiK.
Wzory i kolory
W sklepach możemy znaleźć swetry nie tylko w dowolnym fasonie, długości, ale i wykończeniu – np. z szerokimi i bardziej eleganckimi wąskimi ściągaczami, z dziurką na kciuki w rękawach czy suwakiem przy dekolcie, a nawet kapturem. To samo dotyczy ich kolorów czy wzorów.
– Do pracy i na wszelkie okoliczności wymagające elegancji w ubiorze czy wręcz zastosowania się do konkretnego dress code’u warto wybrać proste fasony i stonowane kolory bez wzorów – nierozpinane cienkie golfy, dopasowane kardigany czy proste swetry z lekkim wcięciem w talii – tłumaczy stylistka, związana z siecią sklepów KiK i dodaje: jednak na zakupy, do kina, spotkanie z przyjaciółmi czy „po domu” możemy wybrać właściwie wszystko. Supermodne swetry w kolorowe wzory, przypominające trochę dziecięce, motywy norweskie, żywe, soczyste barwy i niestandardowe fasony – ma być nam ciepło, przyjemnie i wygodnie!
Na koniec przedstawiamy kilka niezawodnych porad, jak nosić swetry, by dobrze w nich wyglądać:
- Obszerne fasony zestawiamy z dopasowanym „spodem” i „dołem” – bluzką, sukienką, spódnicą czy spodniami.
- I na odwrót: obcisłe, krótkie sweterki idealnie prezentują się z szerokimi spódnicami czy spodniami. Jeśli chcemy podkreślić swoją figurę, możemy też postawić na cały mocno dopasowany outfit.
- Jeśli chcemy nadać stylizacji ze swetrem elegancji, włóżmy kozaki lub botki nawet na niewielkim obcasie. Trzewiki czy śniegowce lub sztyblety to świetna opcja na co dzień.
- Swetry „lubią” towarzystwo biżuterii – zarówno masywnych kolczyków czy korali, jak i delikatnych naszyjników, błyszczących zegarków czy bransolet, a także broszek. Tu można zaszaleć.
- Pasek – dzianinowy, dołączony do swetra, ale też skórzany – to błyskawiczny sposób na wysmuklenie sylwetki w przypadku luźnych, a nawet za dużych swetrów.