8 procent. Taki wpływ na zanieczyszczenie środowiska w skali globalnej ma branża modowa. To więcej niż wszystkie loty międzynarodowe i transport morski wspólnie. Potrzebne są radykalne rozwiązania. Jednym z nich jest tencel.
Wyzwaniem dla twórców mody jest ograniczenie nie tylko emisji CO2, ale również powstawania tzw. śmieci tekstylnych (np. niewykorzystane ścinki materiałów) czy chemikaliów używanych w procesie produkcji. Oto jak radzi sobie z tym problemem krakowska marka KOKOworld.
Od początku istnienia marka KOKOworld stara się stawiać znak równości pomiędzy modą a dobrym działaniem dla środowiska. Zespół nieustannie szuka i usprawnia rozwiązania, które zmieniają świat mody na lepsze. I właśnie dzięki takim poszukiwaniom na drodze KOKOworld pojawił się tencel.
Tencel – co to?
Tencel to opatentowana przez firmę Lenzing nazwa lyocellu – w pełni zrównoważonego materiału pozyskiwanego z celulozy drzewnej. Na świecie istnieje kilku producentów lyocellu, ale tylko Lenzing ma prawo do używania nazwy Tencel™, która jest gwarancją najwyższej jakości procedur i metod uprawy oraz produkcji przędzy w sposób zrównoważony. Dlatego KOKOworld korzysta właśnie z tego dostawcy.
Jak się pozyskuje tencel?
Włókna potrzebne do produkcji tencelu pozyskiwane są z drewna bukowego z certyfikowanych lasów, w których prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna. Bardzo istotne jest to, że drzewa te, w przeciwieństwie do bambusów, eukaliptusów czy palm, nie rosną w monokulturach, przez co w momencie wycinki nie niszczy się całych ekosystemów. Ogromne znaczenie ma również certyfikacja, która daje gwarancję, że na miejscu wyciętego drzewa posadzone zostaną nowe sadzonki. Zapewnienie równowagi ekosystemu to jedno, drugie to zminimalizowanie wpływu transportu surowców na środowisko, dlatego odległość lasów od zakładu produkcyjnego nigdy nie wynosi więcej niż 800 km.
Zrównoważona produkcja
Cały proces produkcji tencelu można opisać prostym sformułowaniem mniej znaczy więcej. Zamknięty obieg produkcji pozwala na efektywne przekształcenie miazgi drzewnej w włókna celulozowe przy niskiej ingerencji w środowisko naturalne. Ekomagia polega na tym, że niezbędny przy produkcji tencelu rozpuszczalnik jest substancją nietoksyczną, całkowicie bezpieczną, a co najważniejsze – niemal w 100% może być kierowany do ponownego użytku. Wisienkę na torcie całego procesu stanowi fakt, że tencel jest całkowicie biodegradowalny, co oznacza, że ulega w sposób naturalny rozkładowi i nie generuje szkodliwych substancji.
Tencel w KOKOworld
Tencel w KOKOworld gości już od jakiegoś czasu. W minionej kolekcji (Wiosna-Lato 2019) postawiono na tencel między innymi ze względu na jego niezwykłe właściwości zdrowotne i termoregulacyjne. Jest odpowiednim materiałem dla wrażliwej skóry, zapobiega powstawaniu i rozwojowi bakterii i jest niebywale przyjemny w dotyku. Materiał ten idealnie chłodzi latem, natomiast zimą pomaga utrzymać ciepło pod ubraniem. Unikalność tencelu w kontekście użyteczności nie kończy się tylko na jego termicznych supermocach. Projektanci KOKOworld odkryli, że tencel może stanowić alternatywę dla… tradycyjnych jeansów.
Do produkcji jeansu zużywanych jest nawet 7000 litrów wody, nie wspominając o ilości chemikaliów i energii. Nie zmienia to faktu, że ludzie kochają jeans. Właśnie z tej miłości udało się stworzyć pierwszy, rewolucyjny denim – tencelowe jeansy Bosfor. Aż 5 miesięcy pracowano nad ostateczną formą spodni, by do złudzenia przypominały oryginalne jeansy. Jednym z najważniejszych etapów przygotowań, było opracowanie specjalistycznej obróbki materiału, w tym sposobu na spieranie (nie mylić z praniem) do koloru jasnych jeansów bez użycia chemikaliów.
Tencel przeznaczony do produkcji naszych ekojeansów spieramy w jedynej pralni w Polsce posiadającej certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard), który daje gwarancję tego, że nasze projekty są poddawane procesowi w sposób ekologiczny, z pełnym poszanowaniem dla środowiska naturalnego.
W sezonie Jesień-Zima 2019 KOKOworld postanowiło pójść z ekologicznym denimem o krok dalej. Najnowsza kolekcja #DENIMoultion to manifest tego, że można ubierać się dobrze i działać dobrze w kolorze jeans, dlatego oprócz fenomenalnych swetrów stworzonych z bawełny pozyskanej z recyklingowanych jeansów, to właśnie tencel gra tu główną rolę.
Podsumowując – wszystkie tencelowe projekty KOKOworld powstają na bazie przędzy wyprodukowanej przez firmę Lenzing. Jest to o tyle ważne, że nie każdy lyocell na rynku to Tencel™ (nazwa opatentowana przez Lenzing), czyli materiał wyprodukowany w sposób ekologiczny, z poszanowaniem zasad zamkniętego obiegu, a co najważniejsze w pełni jakościowy i przyjazny dla odbiorców. W związku z tym certyfikacja Lenzing daje pewność, że wybraliśmy rozwiązanie nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla nas, miłośników wygodnej i jakościowej mody.