Od dzieciństwa słyszymy, że powinniśmy pić mleko, aby być zdrowym. A czy zastanawialiśmy się dlaczego?
Niektórzy mówią, że dla zdrowych kości, jeszcze inni dają je dzieciom do szkoły, aby ich mózg lepiej pracował. Jaka jest naprawdę wyjątkowość tego napoju i za co powinniśmy je cenić? Kampania „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka zebrała najważniejsze informacje na temat wartości odżywczych mleka.
Ważne składniki odżywcze mleka
Mleko zawiera białko, minerały i witaminy, jest naszym najważniejszym źródłem wapnia, ale także fosforu, witaminy B12 i ryboflawiny. Jego skład jest również wzbogacony witaminą D, którą tak bardzo potrzebuje nasz organizm, szczególnie w okresie jesiennym. Tzw. witamina słońca wpływa na funkcjonowanie układów kostnych, nerwowych, mięśniowych, odpornościowych, krążenia i metabolizmu. Mleko jest ważnym źródłem pożywienia każdego dnia dla osób w każdym wieku. Na przykład nastolatki powinny zbudować mocny szkielet, aby zmniejszyć ryzyko osteoporozy w późniejszym życiu. Podobnie jak kobiety w ciąży, karmiące piersią i w średnim wieku muszą dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Dla osób starszych produkty mleczne są źródłem składników odżywczych. Ponadto badania wykazują, że niskotłuszczowe produkty mleczne przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka kilku najczęstszych chorób, m.in. wysokiego ciśnienia krwi, udaru mózgu i cukrzycy typu 2. Dlatego mleko i produkty mleczne to mądry sposób na odżywianie, którego potrzebuje nasz organizm – każdego dnia.
Mleko krowie kontra napoje roślinne
Jako alternatywa mleka krowiego, na półkach sklepowych, coraz częściej zaczęły pojawiać się napoje roślinne. Aby uzyskać wartość odżywczą zbliżoną do mleka, produkty te są wzbogacane przemysłowo produkowanymi witaminami i minerałami. Pojawia się zatem pytanie: czy wpływ na nasze zdrowie będzie taki sam? Badania pokazują, że mleko krowie dzięki naturalnej zawartości wartości odżywczych, będzie miało bardziej pozytywne skutki zdrowotne. Np. wapń zawarty w mleku przynosi więcej korzyści niż taka sama ilość wapnia dodana do napoju sojowego. Kolejnym nurtującym pytaniem jest: czy warto pić mleko bez laktozy? Od pewnego czasu zyskuje coraz więcej zwolenników. Otóż zawiera ono wszystkie witaminy i minerały występujące w konwencjonalnym mleku i smakuje tak samo dobrze.
Czy wiedziałeś o tym…
Mleko, jako jeden z nielicznych produktów, naturalnie zawiera 18 z 22 składników, których potrzebujemy każdego dnia. A czego nie znajdziesz w mleku? Witaminy C i E, żelaza i miedzi. Ponadto nie zawiera błonnika. W związku z tym, artykuły mleczne warto łączyć z zielonymi warzywami, papryką, produktami pełnoziarnistymi, owocami, rybami, mięsem, orzechami czy nasionami. Kolejną ciekawostką jest to, że po treningu warto sięgnąć po mleko bądź jogurt. Składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje do regeneracji po wysiłku, znajdują się tam naturalnie. Ponieważ tutaj ważna jest zawartość białka, węglowodanów i płynów (mleko składa się aż w 90% z wody).