Włosy są to martwe, giętkie włókna zrogowaciałe powstające z komórek naskórka. Dla ich wzrostu znaczenie mają wiek człowieka, klimat, temperatura, stan zdrowia, czynniki chemiczne, uwarunkowania genetyczne oraz dieta. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów możemy poprawić ich wygląd.
Z uwagi na potrzeby dostosowania rodzaju pielęgnacji, włosy możemy podzielić na następujące rodzaje: włosy normalne, włosy suche, włosy przetłuszczające się, włosy mieszane. Świadoma pielęgnacja, to przede wszystkim poznanie swoich włosów. A następnie dopasowanie odpowiednich produktów do ich potrzeb.
Włosy normalne wymagają najmniej czasu na pielęgnację spośród wszystkich rodzajów. Charakteryzują się sprężystością, mają połysk, nie przetłuszczają się. Są niekłopotliwe i aby utrzymać je w dobrej kondycji wymagają mycia 2-3 razy tygodniowo oraz stosowania odżywki, która nada włosom połysk oraz w przypadku długich włosów, ułatwi ich rozczesywanie. Podczas mycia wykonuj masaż skóry głowy za pomocą Szczotki do mycia i masażu Mohani (25,90 zł) zainspirowanej akupunkturą. Szczotkowanie włosów usuwa pozostałości produktów do stylizacji, brud, kurz i sebum. To nowy, bardziej dokładny sposób mycia, dzięki któremu włosy pozostają czyste i świeże, a cebulki dotlenione.
Włosy suche charakteryzują się tym, że są sztywne i szorstkie, łamliwe, mają bardzo często rozdwojone końcówki oraz łatwo się elektryzują. Do pielęgnacji włosów suchych należy stosować szampon do włosów suchych oraz unikać stosowania suszarki. Z pomocą przyjdzie Turban z miękkiej waflowej tkaniny Mohani (31,90 zł), który będzie dbał o kondycję Twoich włosów. Materiał, z którego jest wykonany pochłania o wiele więcej wody niż zwykły ręcznik, dlatego włosy szybciej schną. Jego miękkość oplata włosy i nie powoduje uszkodzeń.
Przetłuszczanie włosów jest spowodowane przez nadmierną aktywność gruczołów łojowych skóry głowy, które produkuje zbyt dużo sebum. W rezultacie włosy szybko tracą blask, świeżość i puszystość. Włosy przetłuszczające się muszą być codziennie myte, żeby zmyć z nich wytworzony nadmiar tłuszczu. Powinno się stosować szampony dla włosów przetłuszczających się – zalecane są te, które zawierają wyciągi z ziół takich jak rumianek, chmiel, mydlnica lekarska oraz aloes, a także regularnie peelingować skórę głowy. Równoważący peeling kwasowy do skóry głowy Mohani (41,90 zł), to innowacyjna kompozycja składników aktywnych, które dbają komfort i kompleksową pielęgnacje skóry głowy. Reguluje przetłuszczanie się skóry głowy i wydzielanie sebum, ma działanie lekko złuszczające skórę, a do tego dba o mikrobiom skóry głowy. Trzeba pamiętać, by unikać kosmetyków zawierających silikony – oblepiają włosy powodując ich oklapnięcie. Odżywki bez spłukiwania również nie będą najlepszym rozwiązaniem.
Włosy mieszane to takie, których nasady są tłuste, natomiast końce – łamliwe i suche. Do ich pielęgnacji powinno się stosować delikatne szampony co 1-2 dni. U nasady włosów powinno się stosować kosmetyki dla włosów przetłuszczających się, a rozdwojone końcówki najlepiej jest regularnie przycinać.
Włosy cienkie i delikatne – struktura tych włosów jest bardzo cienka, wydaje się, że jest ich mało na głowie. Włosy te dodatkowo łamią się, a także rozdwajają, trudno je ułożyć. Preparaty do włosów powinny zwiększać ich objętość, a także być je wzmacniać. Nie używajmy odżywek bez spłukiwania, gdyż nadmiernie obciążają i tak słabe włosy. Skuteczne będą natomiast oleje takie jak makadamia, marula, awokado, rokitnikowi. Warto sięgnąć również po kwas hialuronowy, który nawilży skórę, zwiększając jej sprężystość oraz Wygładzające serum do włosów Roślinny Jedwab (46,90 zł). Działa wygładzająco i termoochronnie, doskonale nawilża i tworzy lekką, wzmacniającą powłokę. Nadaje suche, jedwabiste wykończenie. Pozostawia na włosach efekt zdrowej, lśniącej tafli. Nie obciąża. Ułatwia rozczesywanie włosów na mokro i na sucho.
Zdrowe włosy są mocne i lśniące. Kiedy zaczynają wypadać, łamią się, rozdwajają może to być skutkiem nadużywania środków do stylizacji włosów – lakierów, pianek, żeli, nieumiejętnego używania suszarki do włosów, ale może także sygnalizować chorobę organizmu lub nieodpowiednią dietę. Jeśli kosmetyki pielęgnacyjne nie przynoszą włosom ulgi – warto udać się do specjalisty.