Jest to najczęstsza choroba dróg moczowych. Zapada na nią ok. 5-10% dorosłych osób[1]. Choroba w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Najczęściej dowiadujemy się o niej w trakcie kontrolnych badań lub gdy nagle dopadnie nas promieniujący do pachwiny ból lędźwi. Ból pojawia się wtedy, gdy powstałe już kamienie blokują odpływ moczu. To tzw. kolka nerkowa.
Przyczyny powstawania kamicy moczowej
O kamicy nerkowej mówimy wtedy, gdy w naszym układzie moczowym pojawiają się złogi substancji, których osad tworzy kamienie. Kamienie moczowe zbudowane są przeważnie z soli wapnia. Najczęściej spotykamy kamienie szczawianowo-wapniowe i fosforanowo-wapniowe, które powstają w wyniku zawyżonego pH moczu lub moczanowe, pojawiającej się, gdy pH moczu jest za niskie. Czynniki, które sprzyjają powstawaniu kamicy nerkowej to:
- Otyłość
- Predyspozycje genetyczne
- Dieta bogata w sól, białka i szczawiany
- Zbyt mała ilość płynów w diecie.
Objawy kamicy moczowej
W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów. Gdy dojdzie do przemieszczania kamieni w dół układu moczowego, nie da się jej już zignorować. Silny ból pojawia się w okolicach lędźwi, promieniuje do podbrzusza i dalej w dół aż do ud. Takie napady bólu określane są jako kolka nerkowa. Napady bólu powtarzają się co jakiś czas, aż do momentu wydalenia kamienia z dróg moczowych. W trakcie napadu kolki nerkowej czujemy ciągłą chęć oddawania moczu, mocz ma ciemne zabarwienie (ze względu na obecność krwi), mogą również wystąpić wymioty i gorączka. Gdy złogi są już na tyle duże, że kamień może zablokować się w moczowodzie, może dojść do zatrzymania się moczu w nerce, a tym samym do zakażenia nerki. Pojawia się wtedy wysoka gorączka. Należy bezzwłocznie zgłosić się do urologa.
Zapobieganie kamicy moczowej
Żeby zapobiegać powstaniu kamieni, należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Codziennie powinniśmy wypijać co najmniej 2 l wody, zaleca się też picie szklanki wody przed pójściem spać, gdyż pozwoli to na rozrzedzenie moczu zalegającego nocą w pęcherzu. Nawadnianie organizmu pozwoli też na wypłukiwanie zalegających kryształków i zapobiegnie odkładaniu się dużych złogów. Należy też zadbać o prawidłową dietę, wyeliminujmy z diety sól, białko i tłuszcze zwierzęce, owoce i warzywa zawierające szczawiany (rabarbar, szczaw, szpinak), produkty kiszone, ostre przyprawy, glutaminian sodu, czekoladę, kakao, herbaty, kawy. Unikajmy tłustych, panierowanych i smażonych na głębokim tłuszczu mięs. Należy do codziennej diety wprowadzić pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i soki owocowe. Dieta zalecana w kamicy nerkowej powinna być dostosowana do typu zdiagnozowanej u nas kamicy moczowej.
[1] https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kamica-nerkowa