26 sierpnia w największych księgarniach internetowych i stacjonarnych rusza sprzedaż debiutanckiej powieści Justyny Komudy pt. “Hegemon Apopi”, wciągająca powieść fantasy, pełna intryg i konfliktów między ludźmi i… elfami.
Powieść “Hegemon Apopi” Justyny Komudy to wartka historia fantasy z elementami romansu, opisana z punktu widzenia młodej i niezależnej dziewczyny. Debiutantka sięgnęła do swoich kulturoznawczych zainteresowań i stworzyła niezwykłą, wciągającą opowieść o napięciach społecznych, wewnętrznej przemianie i relacjach.
Bohaterka z przypadku
Apopi, główna bohaterka, jest zupełnie zwyczajną studentką, która przez pechowe zrządzenie losu przenosi się do równoległego świata. Miejsce, do którego trafia, rządzi się zupełnie odmiennymi zasadami od tych, do których przywykła. Nowa rzeczywistość okazuje się brutalna i hierarchiczna. Światem rządzą elfy, a ludzie pełnią jedynie funkcję ich posłusznych sług. Dlatego też bezprecedensowe obsadzenie Apopi w roli Hegemona, czyli obrońcy osady, budzi złość i zazdrość innych elfów, ponieważ wywraca do góry nogami panujący porządek polityczny. Bohaterka próbuje odnaleźć się wśród skomplikowanych zasad społecznych, dworskich intryg i uczuciowych rozterek. Ulega metamorfozie – powoli ze zbuntowanej studentki zamienia się w silną i pewną siebie kobietę.
Psychologiczne zawiłości
– Choć przygody Apopi są dla mnie ważne, skupiłam się przede wszystkim na relacjach między poszczególnymi postaciami. W literaturze interesują mnie wątki psychologiczne, dlatego starałam się pokazać skomplikowane historie rozwoju znajomości. Główne postaci zaczynają od wzajemnej nieufności i niechęci, dopiero później różne wydarzenia sprawiają, że nawzajem odkrywają swoje słabości i sekrety – tak o swoim podejściu do pisania mówi Justyna Komuda. – Relacje między bohaterami nieustannie się zmieniają, są trudne do jednoznacznej definicji. Wielokrotnie wciąż nie wiemy, czy to nienawiść, fałszywa sympatia, początek przyjaźni, a może już coś więcej – dodaje autorka.
Kulturoznawcza pasja
Dzięki socjologicznemu i antropologicznemu wykształceniu autorki, książka stanowi przykład zderzenia się z obcą kulturą, pełną nierówności społecznych. Komuda pełnymi garściami czerpie z tradycyjnej budowy baśni, sięga do mitologii japońskiej i egipskiej. W powieści nie boi się też poruszać ważnych wątków dyskryminacji, odrzucenia i braku akceptacji społecznej.
Justyna Komuda – ur. 1995, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie mieszka w Berlinie. Interesuje się antropologią kultury, kulturą Azji Wschodniej, muzyką rockową i indie. Śpiewa i pisze teksty piosenek, jest profesjonalną baristką. „Hegemon Apopi” to jej debiut powieściowy i pierwsza część sagi „Córa Lasu”. W wolnym czasie czyta i podróżuje.
Opis pochodzi od Wydawcy
Wydawnictwo BookEdit, działające w modelu self-publishing