Leżenie pod kocem i picie gorącej herbaty z cytryną to idealny sposób na odpoczynek o tej porze roku, ale po całym dniu pracy nic nie odpręża lepiej niż rozgrzewająca kąpiel w wannie.
Relaksującą atmosferę zapewnią świeczki, koniecznie wypróbuj też inne dodatki jak musujące kule, zdrowotne sole czy… odprężające liście konopi! Takie produkty nie tylko pięknie pachną – mogą również pielęgnować ciało, a nawet działać prozdrowotnie.
Gdy temperatura za oknem spada, gorąca kąpiel jest jedną z drobnych, codziennych przyjemności, których nie potrafimy sobie odmówić. W zależności od dodatków, może być ona nie tylko odprężająca – niektóre z nich mają także właściwości pielęgnujące skórę czy pozytywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Przedstawiamy propozycje, które sprawią, że nie będziesz chciała wyjść z wanny!
Szczypta soli w wannie
Choć sole do kąpieli najczęściej kojarzą się z kolorową wodą i przyjemnym zapachem, to nie każda z nich musi pięknie pachnieć lub barwić wodę. W przypadku tych produktów, często pochodzących z różnych części świata, o wiele ważniejsze są ich naturalne właściwości zdrowotne. Sól z Morza Martwego pomaga w niwelowaniu problemów skórnych i suchości naskórka, w pielęgnacji sprawdza się też odmiana himalajska, która łagodzi podrażnienia. Sól Epsom regeneruje mięśnie, działa przeciwbólowo oraz przeciwgrzybicznie, natomiast jodowo-bromowa może być wykorzystywana do inhalacji dróg oddechowych.
– W solach znajdziemy bogactwo minerałów jak m.in. magnez, jod, potas czy cynk. Kąpiele w nich działają odprężająco i pozytywnie na organizm, ale aby ciało jak najlepiej wchłonęło dobroczynne składniki, warto przed zanurzeniem się w wodzie wziąć szybki prysznic i oczyścić skórę. Optymalny czas kąpieli solankowej to 20-30 minut i nie powinno się go przekraczać. Niektóre z tego typu produktów zawierają dodatkowo cenne oleje roślinne o właściwościach pielęgnacyjnych lub olejki eteryczne – komentuje Anna Wodzyńska-Szklanko, Brand Manager sklepu Bee.pl, z szeroką ofertą kosmetyków i produktów do kąpieli.
Konopie, rumianek lub mięta – ziołowa herbatka w kąpieli
Świetnym dodatkiem do kąpieli okazują się też zioła, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni, ale możesz również skorzystać ze specjalnych mieszanek przeznaczonych do tego celu. Nie wrzucaj jednak torebek bezpośrednio do wanny – na początek zaparz kilka w dzbanku i poczekaj aż wywar nabierze intensywności. Gotową esencję dodaj do wody i korzystaj z dobroczynnego działania roślin. Które zioła wybrać? Rumianek sprawdzi się u posiadaczek skóry wrażliwej, którą ukoi i złagodzi stany zapalne czy trądzik. Z kolei kąpiel z dodatkiem mięty i melisy pomoże zasnąć i odpręży po stresującym dniu. Właściwości relaksacyjne, wyciszające i pielęgnujące skórę mają także konopie siewne coraz częściej wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym oraz salonach SPA. Nie musisz jednak umawiać się na specjalny zabieg – wystarczy, że zaopatrzysz się w suszone liście konopi, z których przyrządzisz napar, a następnie wlejesz go do kąpieli.
Puder nie tylko do twarzy
Kąpiel w pudrze wydaje się być dość oryginalnym pomysłem, ale jest to możliwe i… bardzo przyjemne. Oczywiście stosuje się do niej inny produkt niż ten, który aplikujesz w trakcie makijażu i czasami obwiniasz za przesuszenie skóry. Te przeznaczone do kąpieli nawilżają ciało i pielęgnują naskórek, dzięki zawartości masła shea lub naturalnych olejów na przykład ze słodkich migdałów. Niektóre z nich wzbogacono też o płatki kwiatów czy kozie mleko, dlatego leżąc w wannie możesz poczuć się niczym Kleopatra.
– Pudry do kąpieli wzbogacane są także olejkami eterycznymi, które świetnie relaksują i umilają czas spędzony w łazience przyjemnym zapachem. W sezonie jesienno-zimowym dobrze jest wybrać te o zapachu pomarańczy, które w połączeniu ze świecą o cynamonowym aromacie wprowadzą w świąteczny nastrój. Puder używa się podobnie jak sól – wystarczy wsypać do ciepłej wody rekomendowaną ilość produktu i poczekać aż się rozpuści – dodaje Anna Wodzyńska-Szklanko.
Wybuchowy relaks
Relaksacyjna kąpiel nie może się obyć bez dużej ilości otulającej ciało piany, a najlepszym sposobem na jej wytworzenie są kule i bomby musujące. Tego typu produkty nie tylko tworzą delikatne obłoczki na powierzchni wody, ale też nadają jej przyjemny, odprężający zapach i ciekawy kolor. Przy ich wyborze nie należy się jednak kierować wyłącznie aspektami estetyczno-aromatycznymi – wiele kul i bomb ma też działanie pielęgnujące skórę. To zasługa dodanych do nich składników jak bogate w witaminy naturalne oleje roślinne i masła, które nawilżają naskórek, zmiękczają go i wygładzają. Warto też zwrócić uwagę na dodawane do nich olejki eteryczne, które nadadzą kąpieli właściwości aromaterapeutycznych.
Moc zapachów i pielęgnacji
Bez wątpienia nieodłącznym elementem odprężającej kąpieli jest przyjemny zapach unoszący się w łazience. Nie chodzi jednak o woń ulubionych kosmetyków do mycia, lecz olejki eteryczne. Wystarczy tylko kilka kropel tego typu produktu dodanego do wody, a unosząca się para nabierze nie tylko przyjemnego aromatu, ale też właściwości prozdrowotnych. Olejek z eukaliptusa poradzi sobie z zatkanym nosem, ten z drzewa herbacianego pomoże w walce z trądzikiem, a lawendowy ukoi nerwy i ułatwi relaks.
– Kąpiel w wannie to doskonała okazja do aromaterapii w warunkach domowych. Alternatywą dla olejków eterycznych są olejki do kąpieli – ich zapach jest delikatniejszy, ale takie produkty świetnie działają na skórę. Wystarczy wlać odrobinę kosmetyku do wody, a po wyjściu z wanny skóra będzie nawilżona i gładka. To doskonałe rozwiązanie dla osób nie lubiących stosować balsamów do ciała ze względu na uczucie lepkości – radzi Anna Wodzyńska-Szklanko, Brand Manager Bee.pl.
Zwłaszcza jesienią i zimą powinnaś sprawić sobie nieco przyjemności – niska temperatura i brak słońca nie wpływają dobrze na nastrój. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką wanny postaw na kąpiel z odpowiednimi dodatkami, które nie tylko zadbają o Twoją skórę, ale też zadziałają pozytywnie na organizm.