Zwyczaje sylwestrowe na świecie

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Nowy Rok wita cały świat niezależnie od kultur i wyznania. Powszechnie obowiązującym elementem obchodów jest otworzenie butelki szampana. Zwyczaje sylwestrowej nocy na całym świecie są podobne, ale nie takie same.

Najbardziej znanymi są: Sylwester na Times Square w Nowym Jorku, gdzie co roku bawi się ok. miliona osób, Sylwester na Polach Elizejskich w Paryżu, Sylwester w Londynie na Trafalgar Square, oraz bardzo prestiżowy Sylwester w Wiedeńskiej Operze.

Zwyczaje sylwestrowe:

1. Francja. Popularnym Sylwestrem wśród młodych Francuzów jest zabawa w dyskotekach i klubach. Trochę starsi spędzają tę noc głównie w restauracjach lub na balach. Do jedzenia głównie podaje się ostrygi, foie gras, przyrządzaną na różne sposoby polędwice wołową oraz oczywiście sery. Wszystko podlewane jest szampanem, który stanowi obowiązkowy trunek nocy sylwestrowej. W Paryżu uczta kończy się przed północą a ludzie witają Nowy Rok na Polach Elizejskich.

2. Włochy. Włosi lubią świętować Nowy Rok przede wszystkim na hucznych ulicznych zabawach. Stolicą włoskiego karnawału jest Viareggio. Zabawa jest bardzo spontaniczna, pełna radości i entuzjazmu. Po ulicach przejeżdżają ogromne platformy przedstawiające najczęściej znane osobistości, często są to karykatury polityków.

3. Anglia. Najsłynniejszy sylwester w Anglii odbywa się w Londynie na Trafalgar Square. Jest to przede wszystkim zabawa na ulicach miasta. Wielu Anglików w tę wyjątkową noc płynie parowcem po Tamizie. Natomiast 1 stycznia każdego roku odbywa się największa noworoczna parada w amerykańskim stylu.

4. Rosja. W Rosji Sylwester obchodzony jest uroczyściej niż Boże Narodzenie i ma to miejsce z 13 na 14 stycznia. Większość ludzi Nowy Rok wita w domu w gronie rodziny i przyjaciół. Składają sobie życzenia i obdarowują prezentami przynoszonymi przez Dziadka Mroza i Śnieżynki. W miastach popularne są zabawy na świeżym powietrzu.

5. Hiszpania. W Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej będących pod jej wpływem noc sylwestrową nazywa się „Nochevieja”- „Stara Noc”. Na wsiach i w miasteczkach przebywa się w gronie rodzinnym do północy. W większych miastach organizowane są noworoczne fiesty trwające do rana. O północy głośno uderza dzwon, a ludzie muszą zjeść 12 winogron. Przy zjedzeniu każdej sztuki, należy pomyśleć jedno życzenie.

6. Brazylia. W Brazylii najhuczniej Nowy Rok witany jest na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. To po karnawale drugie wydarzenie turystyczne. Co roku na obchody Nowego Roku przyjeżdżają tu rzesze turystów. O północy wystrzelaiwane są fajerwerki. Miejscowi ludzie wykonując tańce candomble wprowadzające w trans składają ofiary ze zwierząt bogini morza Yemanji. W Sao Paolo organizowany jest Maraton Św. Sylwestra (port. Corrida de Sao Silvestre) na trasie ok. 15 km.

7. Chiny. W Chinach powitanie roku wiąże się z tradycją, festynami, jarmarkami i przebierańcami wokół świątyń i parków. Świętowanie ku czci bóstw i przesądów rozpoczyna się 22 stycznia. Jest to największe święto obchodzone rodzinnie. W domach przez całą noc świecą się czerwone lampiony. Wraz z fajerwerkami odstraszają bestię połykającą ludzi wskazując drogę bogu pomyślności odwiedzającego Chińczyków piątego dnia Nowego Roku. Również przez pierwsze 3 dni podaje się tradycyjne potrawy, z których każda ma określoną rolę. Ludzie obdarowują się też prezentami w tym czerwonymi jajkami, gdyż tradycja mówi, że każdy człowiek obchodzi wtedy urodziny. Dzieciom i podwładnym wręcza się pieniądze w czerwonych kopertach na szczęście. Do noworocznych rytuałów należy też wykonanie tańca smoka skonstruowanego z bambusa, drewna lub papieru z umieszczoną we wnętrzu latarnią.

8. Stany Zjednoczone. Amerykanie podobnie jak Włosi spędzają Nowy Rok na placach i ulicach. Główna impreza odbywa się na Times Square. Ogromna kula, projektowana z każdym rokiem z większym rozmachem, odmierza czas do nadejścia nowego roku. Istotą tej atrakcji jest opuszczanie kuli z czubka masztu przez ostatnią minutę starego roku – tak, aby po upływie 60 sekund znalazła się ona na samym dole.

CIEKAWOSTKI:

1. Tradycję rozpoczynania Nowego Roku od 1 stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Juliusz Cezar.

2. 31 grudnia przypadają imieniny Sylwestra, które są wspomnieniem papieża Sylwestra I, patrona zwierząt domowych, jednego z niewielu świętych, który nie był męczennikiem.

3. W Londynie, Nowy Rok witany jest dopiero po 13-tym uderzeniu słynnego zegara „Big Ben”. Japończycy również czekają na uderzenia dzwonów. W świątyniach buddyjskich rozbrzmiewa aż 108 uderzeń (108 to liczba elementów, które według buddyzmu każdy człowiek ma w swoim umyśle).

4. We Włoszech i w Wenezueli założenie czerwonej bielizny ma ułatwić znalezienie w nadchodzącym roku męża.

5. W Ekwadorze, to z kolei żółta bielizna akumuluje pozytywną energię. Tutaj wypada też tej nocy przespacerować się z walizką na około własnego domu – zagwarantuje to podróż marzeń.

Tekst Marta Dudzińska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.