Wiesz, kiedy w życiu jesteś najbardziej pewna siebie?

Wiesz, kiedy w życiu jesteś najbardziej pewna siebie?

Fot: Photogenica

Na szczyt pewności siebie trzeba w życiu trochę poczekać…

To, co o sobie myślisz, zmienia się wraz z wiekiem. Im jesteś starsza, tym większe poczucie własnej wartości. Teraz to teza udowodniona naukowo. Badania opublikowane niedawno na portalu Psychological Bulletin wskazują, że najlepiej myślimy o sobie w wieku 60 lat.

Naukowcy przeanalizowali ponad 300 różnych badań na temat poczucia własnej wartości, uwzględniających różne grupy wiekowe, płeć i narodowość. We wszystkich zauważyli punkty wspólne. Jak się okazuje poczucie własnej wartości stale wzrasta, aby w 60 roku życia osiągnąć szczyt. Na najwyższym poziomie pozostaje przez 10 lat, potem systematycznie się zmniejsza. Dlaczego szczyt pewności osiągamy akurat w 60 roku życia? Według autorów badań to wynik tego, że wtedy już „nie obchodzi nas, co inni o nas pomyślą”.

Skąd niższy poziom własnej wartości wcześniej? Winna jest presja otoczenia. Dzisiaj bardzo duża, bo wywierana na młodych ludziach przez media społecznościowe. Według badań z zeszłego roku najgorszym medium społecznościowym dla zdrowia psychicznego okazał się… Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.