Uwaga! Dziecko przed telewizorem!

fot. Photogenica

Udostępnienie dzieciom nowoczesnych technologii – telewizja, komputer, bajki na tablecie i w smartfonie – jest tematem budzącym sporo kontrowersji. Czy jest to prawdziwy problem?

Zwolennicy twierdzą, że dziecko pozbawione dostępu do mediów nie odnajdzie się w cyfrowym świecie i gorzej będzie się porozumiewać z innymi dziećmi. Oponenci demonizują telewizję, strasząc, że opóźnia rozwój mowy dziecka, zakłóca jego spokojny sen oraz zabija kreatywność. Jaki jest złoty środek? Jak się w tym odnaleźć?

Oglądanie telewizji przez dzieci – zalecenia AAP

Z pomocą przychodzą nam zalecenia Amerykańskiej Agencji Pediatrycznej (AAP), które określają dzienny czas ekspozycji na media dla określonych grup wiekowych dzieci. Zwracają także uwagę na rodzaj treści, jakie powinny być prezentowane dzieciom.

Do 18 miesiąca życia bez telewizji!

Dziecko do trzeciego roku życia rozwija się najintensywniej. Dotyczy to m.in. zmysłów, które rozwijają się przez interakcję z innymi ludźmi i własną odkrywczość. Cyfrowe media dostarczają jedynie bodźców wzrokowych i dźwiękowych i to w takiej ilości, że dziecko nie jest w stanie ich przetworzyć. Dziecko, które bombardowane jest nadmierną ilością bodźców medialnych, ma m.in. niespokojny sen, wolniej się rozwija (np. późno zaczyna mówić) i ma mniejszą wyobraźnię. Poza tym nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że niemowlę uczy się oglądając programy (nawet te edukacyjne). To dlatego też naukowcy z AAP zalecają, by dzieci do 18 miesiąca życia nie miały dostępu do mediów cyfrowych (za wyjątkiem telefonicznej wideorozmowy).

Dzieci od 2 do 5 lat do godziny bajek dziennie

Przy wprowadzaniu mediów cyfrowych powinno się zwracać baczną uwagę na dobór programów. Powinny one mieć charakter edukacyjny i być zaakceptowane przez rodziców. Bądźmy czujni, bo nie wszystkie programy, które są reklamowane jako edukacyjne, rzeczywiście mają taki charakter. Odpowiednio dobrany program może przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych i językowych, a także dostarczać wiedzy. Należy zwrócić uwagę, by dzieci nie oglądały treści wulgarnych i zawierających przemoc. Powinno się odciągać uwagę dziecka od odbiornika w trakcie trwania reklamy. A po zakończeniu programu porozmawiać z dzieckiem o odczuciach z nim związanych. Na co najmniej godzinę przed snem dziecko nie powinno mieć kontaktu z niebieskim światłem ekranu telewizora, tableta itp.

Dobre nawyki, czyli mądre korzystanie z mediów

Przykład idzie z góry.  Jeśli sama większość czasu spędzasz przed telewizorem, to dzieci też nie będą szukać lepszej rozrywki. Zrezygnuj z telewizyjnego tła – dziecko non stop znajduje się w szumie, może zobaczyć nieodpowiednie dla siebie obrazy. A ty w tym czasie także poświęcasz mniej uwagi domownikom (zwłaszcza z dzieckiem) i mniej z nimi rozmawiasz. Podczas posiłków wyłącz telewizor i odłóż telefon. Zadbaj o to, by sypialnia i pokój zabaw małego dziecka były wolne od urządzeń medialnych. Pilnuj, by większość dnia dziecko nie miało nic wspólnego ze światem cyfrowym. Stosując się do tych wskazówek, nie tylko zadbasz o odpowiedni rozwój dziecka, ale pogłębisz relację w rodzinie. Czas spędzony na oglądaniu telewizji zamienisz przecież na wspólną rozmowę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.