Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka

fot. Photogenica

Niestabilne meble, śliska podłoga, niezabezpieczone kontakty. Czy pokój twojego dziecka na pewno jest bezpieczny?

Pokój dziecięcy jest miejscem, gdzie nasze dziecko bawi się, rozwija swoje pasje oraz śpi. Musi to być dla niego miejsce przyjazne czyli przede wszystkim bezpieczne. Oto kilka podpowiedzi, jak przygotować bezpieczny pokój dla twojego dziecka.

Wybór miejsca do spania

Łóżeczko, łóżko rodziców czy sam materac? Każde z rozwiązań niesie inne zagrożenie dla naszego dziecka. Wybierając łóżeczko, warto znaleźć takie z możliwością regulacji wysokości (by móc je obniżyć, gdy maluch zacznie się podciągać). Zrezygnuj jednak z ochraniaczy łóżeczka i baldachimów. Z pozoru są bezpieczne i ładne, ale utrudniają dostęp powietrza, zwiększając ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Śpiąc z dzieckiem w jednym łóżku zawsze należy zabezpieczać pociechę przed upadkiem z wysokości (np. dosuwając łóżko do ściany). Ciekawym rozwiązaniem jest materac kładziony na ziemi – bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica.

Pokój z perspektywy podłogi

Niemowlęta pełzające i raczkujące eksplorują świat z perspektywy parteru, dlatego warto już na tym etapie zwrócić uwagę na to, co mamy na podłodze. Dywan z długim włosiem nie jest najlepszym rozwiązaniem – trudno utrzymać go w czystości i dziecko z chęcią go posmakuje. Jeśli wybierzesz dywan z krótkim włosiem, zabezpiecz go antypoślizgowymi podkładkami (lepiej, żeby się nie przesuwał, gdy dziecko będzie przez niego przebiegać). By świat dziecka był bezpieczny, unikaj też bardzo śliskich podłóg.

Kable i kontakty

Poodsłaniane kontakty i wiszące kable są bardzo kuszące dla dzieci: w kontakty można włożyć kredki, a na końcu kabla może znaleźć się coś ciekawego… Sprawę załatwią specjalne zaślepki do kontaktów i listwy maskujące do kabli.

Stabilne meble

Dzieciaki, które są na etapie samodzielnego stawania na nóżki i chodzenia, chętnie chwytają to, co jest na niższych półkach. Te nieco starsze próbują swoich sił wspinając się po regałach. Wysokie meble muszą więc być przymocowane do ściany. Na niższych półkach warto położyć pluszaki, lekkie książeczki itp. Dziecko będzie mogło samo wybierać zabawki, a ty nie będziesz się martwić, że coś mu się stanie. Do zamykanych niskich szafek, szuflad i drzwi (także tych przesuwnych) zastosuj odpowiednie zabezpieczenia. Jeśli meble mają wystające rogi bądź ostre krawędzie, możesz wykorzystać silikonowe nakładki.

Niebezpieczne okno

Okna zwykle są niedostępne dla dzieci. Jednak postawiony pod nimi mebel stanowi nie lada wyzwanie i… zagrożenie. Koniecznie zadbaj wtedy o blokadę uniemożliwiającą pełne otwarcie okna. Ostrożnie też z firankami i zasłonami – dziecko na pewno spróbuje za nie ciągnąć, więc karnisz musi być dobrze przymocowany.
Urządzając bezpieczny pokój dziecku, kieruj się przede wszystkim jego wiekiem: inne zagrożenia czekają na pełzającego niemowlaka, a inne na ruchliwego 3-latka. Spróbuj spojrzeć na pokój jego oczami – wtedy możesz dostrzec inne zasadzki, które czyhają na twoją pociechę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.