Urlop macierzyński po poronieniu

fot. canva.com

Każda pracująca kobieta, która poroniła, ma prawo udać się na 56-dniowy urlop macierzyński – i to bez względu na moment zakończenia ciąży. Dokumentem uprawniającym kobietę do takiego urlopu jest akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe.

Akt urodzenia dziecka wydaje Urząd Stanu Cywilnego. W nim, na podstawie karty martwego urodzenia przekazanej przez szpital lub dostarczonej przez rodziców pracownik USC rejestruje dziecko i sporządza akt jego urodzenia. Dokument ten zawiera wszystkie najważniejsze dane oraz informację o martwym urodzeniu.

Bywa, że szpital odmawia kobiecie wydania karty martwego urodzenia, czyli dokumentu potrzebnego do rejestracji. Dzieje się tak wtedy, gdy płeć dziecka nie została ustalona, a więc najczęściej w przypadku ciąż trwających krócej niż 16 tygodni. W takiej sytuacji aby poznać płeć, trzeba zlecić badanie genetyczne w prywatnym laboratorium. Badanie można wykonać bardzo wcześnie, nawet w przypadku 8-tygodniowej ciąży.

Urlop macierzyński po poronieniu – od kiedy jest liczony i ile trwa?

Wymiar urlopu macierzyńskiego po poronieniu został skrócony do 56 dni kalendarzowych, czyli 8 tygodni. Przy czym jest liczony od dnia poronienia, a nie od dnia dostarczenia dokumentów pracodawcy. Przykładowo jeśli kobieta dostarczy je swojemu pracodawcy 4 dni po poronieniu, to zostaną jej do wykorzystania 52 dni urlopu macierzyńskiego (56-4). Niezwykle ważne jest jednak to, aby kobieta w czasie pomiędzy poronieniem a dostarczeniem dokumentów pracodawcy nie pojawiała się w pracy. Może przebywać wtedy na urlopie wypoczynkowym lub L4, które zostaną później cofnięte i przekształcone na urlop macierzyński po poronieniu.

Urlop macierzyński po poronieniu – jak wygląda złożenie dokumentów u pracodawcy

Kobieta chcąca udać się na urlop macierzyński po poronieniu musi złożyć u swojego pracodawcy odpowiedni wniosek i dołączyć do niego akt urodzenia dziecka. Pracodawca nie może wymagać od swojej pracownicy przedstawienia żadnych innych dokumentów (np. zaświadczenia lekarskiego).

Urlop macierzyński po poronieniu – czemu ma służyć?

Przede wszystkim ma ułatwić kobiecie powrót do fizycznej i psychicznej równowagi. Poronieniu z reguły towarzyszą negatywne emocje. Dla wielu kobiet jest to wręcz traumatyczne doświadczenie. Po takim wydarzeniu niełatwo więc tak po prostu wrócić do normalnego życia. Potrzeba czasu, aby pogodzić się ze stratą. Urlop macierzyński po poronieniu ma to ułatwić.

Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.