Trzy zapachy człowieka

Teoretycznie rzecz biorąc, człowiek wydziela jeden zapach. Czasem bardzo przykry, o czym nietrudno się przekonać choćby w tramwaju lub autobusie, do którego wsiądzie osoba niedbająca o higienę. W rzeczywistości jednak zapach wydzielany przez ludzkie ciało zależy od wielu czynników, a składa się z trzech elementów.

 

Każdy pachnie sobą…

Pierwszym z nich jest zapach, który można określić mianem biologicznego. Zależy on od rasy, koloru skóry, czynnika geograficznego (kontynenty), indywidualnych cech biologicznych jednostki, jej stanu zdrowia oraz wieku. Wielu ludzi zauważa na przykład charakterystyczny zapach unoszący się w mieszkaniach ludzi w podeszłym wieku – nic w tym dziwnego, bo układ hormonalny starego człowieka, jego skóra, gruczoły łojowe i potowe funkcjonują inaczej niż u ludzi młodych i w średnim wieku.

…i swoim otoczeniem

Zapach związany z sytuacją społeczną danego człowieka może zależeć od tego, gdzie i jak dany człowiek mieszka i pracuje, jaki prowadzi tryb życia, jak się odżywia oraz jakich – niekoniecznie zapachowych – środków używa do mycia się i prania swoich rzeczy. Istnieją zapachy, których bardzo trudno się pozbyć, nawet myjąc się intensywnie i zmieniając ubiór. Wiedzą o tym na przykład patolodzy albo pracownicy przetwórni rybnych.

Zapach z wyboru

Istnieje wreszcie zapach wybierany indywidualnie. Może być ich więcej niż jeden: w końcu używamy wielu kosmetyków. Mężczyzna może pachnieć np. mieszanką pianki lub żelu do golenia, szamponu oraz dezodorantu. Zapach kobiety może być jeszcze bardziej złożony, jeśli używa dodatków w postaci perfum i wód toaletowych.

Dezodoranty i antyperspiranty

Oprócz mydła i środków do kąpieli najważniejszym orężem w walce o przyjemny zapach jest oczywiście dezodorant lub antyperspirant. Są to środki zapobiegające rozkładowi lub wydzielaniu potu. Przemysł kosmetyczny poczynił w tej dziedzinie ogromne postępy, toteż każdy może dziś dobrać sobie dezodorant, który nie zawiedzie nawet w szczególnych sytuacjach. Kto natomiast ogranicza konfrontowanie swego ciała z chemią, może sięgnąć po dezodoranty i antyperspiranty produkowane ze składników naturalnych – https://triny.pl/148-dezodoranty.

Jedni wolą te w kulce, inni te w sprayu, jeszcze innym jest wszystko jedno. Niektórzy mają swoje „zaufane” dezodoranty, inni kierują się przede wszystkim zapachem oraz tym, czy dany specyfik nie pozostawia śladów np. na koszulce. Gdzieniegdzie spotkać można zalecenie, by nie używać takiego samego dezodorantu dłużej niż przez dwa miesiące, ponieważ dłuższe stosowanie może wywołać alergię.

Antyperspiranty polecane są przede wszystkim osobom, które pocą się intensywnie. Nie tylko bowiem chronią przed powstawaniem brzydkich zapachów, ale i przed widocznymi dla wszystkich mokrymi plamami pod pachami. Osoby z problemami dermatologicznymi powinny szukać odpowiednich specyfików raczej w aptekach niż w drogeriach.


fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.