Wydaje Ci się, że trudno Ci coś zapamiętać? Spróbuj zapomnieć.

 

jak działa taniec

fot. © lightsource/Bank zdjęć Photogenica

 

Dotychczas panował pogląd, że dużo trudniej jest nam zapamiętać jakąś informację, niż o niej zapomnieć. Naukowcy z Teksasu odkryli jednak, że jest zupełnie odwrotnie.

Każdy z nas doskonale wie, jak to jest uczyć się godzinami do sprawdzianów, egzaminów czy prezentacji, próbując zapamiętać daty, fakty i inne szczegóły. A zapomnieć? Mamy wrażenie, że przychodzi nam to z niebywałą łatwością, czasami wręcz mimo woli. Ale pomyślmy o sytuacji, kiedy celowo usiłujemy zapomnieć o jakiejś osobie lub przykrym wydarzeniu, które nas spotkało. Wtedy już nie jest tak łatwo…

Jak działa pamięć? Najnowsze badania dowodzą, że aby zapomnieć o czymś, musimy włożyć w to więcej wysiłku niż przy zapamiętywaniu. To zaskakujące odkrycie amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Teksasie jest uzupełnieniem wcześniejszych badań nad celowym zapominaniem, które jest niezwykle istotne dla osób, które doświadczyły w swoim życiu jakiejś traumatycznej sytuacji.

Tym razem naukowcy z Teksasu, posługując się metodą neuroobrazowania, czyli monitorowania czynności mózgu, skoncentrowali się nad sprawdzeniem reakcji mózgu na polecenie zapamiętania lub zapomnienia. Przeprowadzili eksperyment na grupie zdrowych dorosłych osób, pokazując im obrazy z różnymi twarzami i scenkami. Podczas oglądania każdego z tych obrazów uczestnicy badania dostawali instrukcję – albo go zapamiętać, albo zapomnieć.

Wyniki tego badania były jednoznaczne – celowe zapominanie wymaga większej aktywności umysłowej niż zapamiętywanie. Co więcej, zamiar zapomnienia jakiegoś obrazu zwiększa aktywację pamięci o nim. Naukowcy odkryli również, że uczestnicy częściej zapominali scenki niż twarze, co może oznaczać, że twarze są znacznie większym nośnikiem emocji.

Jednak samo stwierdzenie, że jest to trudniejszy proces, nie wystarczy by pomóc ludziom w traumie. Jak nasze mózgi dobrowolnie zapominają o czymś, nadal pozostaje tajemnicą. Kiedy tajemnica ta wreszcie zostanie odkryta, dowiemy się jak działa pamięć, w jaki sposób możemy szybko pozbyć się tych najbardziej niechcianych wspomnień, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Miejmy nadzieję, że nastąpi to już niedługo, bo aktualnie terapia leczenia z traumy potrafi trwać latami, a często też nie kończy się pomyślnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.