To powinnaś wiedzieć! Rodzaje zmian chorobowych w piersiach

badanie piersi

Badania piersi powinny być wykonywane regularnie. Jest to szczególnie ważne po przekroczeniu 25 roku życia, gdy pojawia się większe ryzyko wystąpienia zmian chorobowych, które dotykają tej części ciała.

Większość zmian wykrywalnych w piersiach ma charakter łagodny, co stanowi bardzo dobrą informację. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. O jakich zmianach mowa?

Torbiele

Zapewne większość kobiet spotkała się z tym pojęciem. Są to pęcherzyki wypełnione płynem, które wyczuwa się jako twarde guzki, jakie można bez problemu przesuwać pomiędzy palcami. Przeważnie występują u kobiet po 30 roku życia. Zdarza się, że większe torbiele wywołują ból, promieniujący do pach. Diagnozuje się je zazwyczaj poprzez wykonanie biopsji za pomocą cienkiej igły.

Brodawczaki

Najczęściej pojawiają się u kobiet ok. 50 roku życia, jeszcze przed menopauzą. Wykrywa się je podczas badania mammografii, jednak nie tylko. Objawem ich wystąpienia jest wyciek z piersi lub brodawki sutkowej, który pojawia się przy ucisku. Może mieć mleczną barwę. Brodawczaki należy leczyć chirurgicznie.

Gruczolakowłókniaki

Tego rodzaju zmiany występują u młodych kobiet, a niekiedy nawet u nastolatek. Zlokalizowane są w okolicach brodawki sutkowej. Można wyczuć je ręką, w dotyku będą gładkie i twarde. Do ich rozpoznania wykonuje się USG gruczołów sutkowych. Czasami dodatkowo zlecana jest również biopsja. W większości przypadków są to zmiany niegroźne, które rzadko ulegają zwyrodnieniu. Zdarza się, że mogą zniknąć samoistnie, dlatego nie usuwa się ich, a obserwuje. Mogą jednak zostać wycięte, np. na życzenie pacjentki.

Rak piersi

Komórki rakowe przybierają postać guza lub miejscowego nacieku. Zmiana rakowa może mieć charakter łagodny bądź złośliwy. Złośliwe komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się nawet na cały organizm, gdyż wraz z krwią oraz limfą dostają się do innych narządów, przez co mogą dawać przerzuty do wątroby, płuc, kości, mózgu czy węzłów chłonnych.

Wszelkie zmiany zachodzące w piersiach powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Czas w takich przypadkach ma bardzo duże znaczenie. Może bowiem zaważyć nie tylko na zdrowiu, ale i na życiu, dlatego nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Jednym z miejsc, gdzie można się więcej dowiedzieć na temat leczenia chorób piersi jest medycynadab.pl. To ośrodek diagnostyczny, w którym wykonuje się wszelkie, potrzebne badania, a także ustala proces leczenia. Warto pamiętać, że proste badania można wykonać przez dotyk. Wystarczy delikatnie masować piersi palcami i sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś nowe guzki.


fot. materiały prasowe

artykuł Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.