Test na ojcostwo – pewność możesz zyskać będąc w ciąży

fot. ©Wavebreakmedia/Depositphotos.com

Dzięki badaniu DNA na ojcostwo w ciąży możesz sprawdzić, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka już po 10. tygodniu. Wynik takiego testu jest równie pewny jak tego robionego po urodzeniu dziecka.

Jeśli chcesz mieć pewność co do ojcostwa jeszcze w ciąży, wystarczy, że umówisz się w placówce w wybranym przez siebie w terminie. Tam, przez specjalistę, zostaną pobrane próbki – ich rodzaj zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Może to być twoja krew lub płyn owodniowy. Bez względu na rodzaj materiału genetycznego, wynik zawsze jest równie pewny. Jednoznacznie potwierdza albo wyklucza ojcostwo.

Badanie z krwi mamy – możliwe już po 10. tygodniu ciąży

To jedyne badanie na ojcostwo, które możesz wykonać tak szybko! Dlaczego? Na tym etapie w krwiobiegu znajduje się wystarczająca ilość DNA dziecka, by móc wykonać całkowicie wiarygodny test. Wystarczy pobrać próbkę krwi od ciebie i mężczyzny – jak do morfologii, co jest szybkie, proste i komfortowe. Później specjalista izoluje z próbki krwi przyszłej mamy materiał dziecka, a następnie porównuje z DNA mężczyzny.

Do testu na ojcostwo w ciąży wystarczy np. szczoteczka do zębów

Tego typu próbka (oprócz szczoteczki np. używana maszynka do golenia, chusteczka higieniczna ze śladami wydzielin czy zużyta guma do żucia) powinna zawierać materiał od mężczyzny. Zostanie później porównana z DNA dziecka. W tym przypadku pobiera się je w czasie badań w ciąży po 13. tygodniu, a próbka to płyn owodniowy. Materiał dziecka pobierany jest przez doświadczonego specjalistę. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj próbek dziecka, zostanie ono również przebadane pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych.

Badanie na ojcostwo w ciąży – zawsze pewny rezultat

Jak to możliwe? Analizowane w testach na ojcostwo fragmenty DNA zawsze są u danego człowieka takie same, ustalone już w życiu płodowym. Z tego powodu nie ma znaczenia, czy badanie wykonuje się w ciąży czy po narodzinach. Dla pewności rezultatu nie ma znaczenia też rodzaj próbki: może to być na przykład używana szczoteczka do zębów, płyn owodniowy, wymaz z policzka czy krew.

Zyskaj pewność i przejdź bez stresu przez ten szczególny czas

Wątpliwości, niepewność czy zagubienie mogą niekorzystnie wpływać na przyszłą mamę. Powodują bowiem stres, który może być szkodliwy dla dziecka. Test na ojcostwo wykonany jeszcze w ciąży pozwoli ci więc zyskać poczucie bezpieczeństwa, skupić się na przygotowaniu do macierzyństwa i zmniejszyć niepotrzebne nerwy. Co więcej, pewność co do ojcostwa sprawi, że mężczyzna lepiej przygotuje się do roli ojca. Wykonanie badania może stać się też szansą na odbudowę zaufania i naprawienie relacji z partnerem.

Tekst www.badaniaprenatalne.pl

1 Comment

  • Dominika pisze:

    A ja dodatkowo polecam książkę “Zatrzymać dzień” – ponieważ uważam, że to lektura obowiązkowa dla każdego rodzica!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.