Te zioła warto mieć pod reką

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Są zioła, które poprawiają nastrój, uśmierzają ból w czasie menstruacji, regulują okres. Są i takie, które hamują procesy starzenia, tak bogate są w antyoksydanty. Warto je mieć pod ręką, to nie znaczy jednak, by brać je bez opamiętania. 

Dziurawiec na poprawę nastroju

Badania prowadzone nad zastosowaniem ekstraktu z dziurawca u stosujących go pacjentów pokazały, że po jego zażyciu następowały zmiany aktywności odpowiednich fal mózgowych, świadczących o odprężeniu. Zioło to świetnie sprawdzi się więc w minimalizowaniu uczucia zmęczenia, poprawie snu i podwyższeniu koncentracji. Powinny po nie sięgać osoby, które intensywnie pracują i odczuwają wyczerpanie psychiczne i umysłowe. Preparaty z dziurawca mają swoje zastosowanie w łagodzeniu napięcia nerwowego i zmianie nastroju u kobiet w trakcie klimakterium. Sok z dziurawca sprawdzi się także w przypadków bólów żołądka, skurczów jelit czy w przypadku dolegliwości wątroby i woreczka żółciowego. Zawdzięcza to działaniu spazmolitycznemu i ściągającemu. Stosując preparaty z dziurawca należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do jego stosowania. Wśród nich wymieniane są między innymi przebywanie na słońcu (pijąc zioło dziurawca narażamy się na poparzenia słoneczne) czy przyjmowanie niektórych leków (preparaty zawierające dziurawiec mogą obniżyć ich skuteczność).

Krwawnik na kobiece dolegliwości

Dzięki swoim właściwościom, ziele krwawnika ma szerokie zastosowanie. Napar z tej rośliny pomaga w regulowaniu cyklów menstruacyjnych, zmniejsza obfite krwawienia i łagodzi bóle menstruacyjne. Stosowany zewnętrznie napar z krwawnika przyspiesza gojenie się drobnych ran, otarć i chroni przez infekcjami. Ziele to może być także stosowane w dolegliwościach układu pokarmowego. Powinny po nie sięgać osoby, które mają słaby apetyt, ponieważ napar z krwawnika go wzmaga, a także osoby, które chcą przyspieszyć trawienie pokarmów. Krwawnik pomaga też w przy wzdęciach i kolkach. Wśród przeciwwskazań do stosowania naparu z krwawnika wymieniana jest między innymi ciąża.

Nagietek na bóle menstruacyjne

Napar z nagietka wykorzystywany jest w leczeniu objawów niektórych chorób układu pokarmowego, jak np. nieżyt żołądka i jelit czy choroba wrzodowa. Napar z tego kwiatu ma także działanie uspokajające i rozkurczowe, dlatego jest szczególnie polecany przy dolegliwościach związanych z menstruacją bądź okresem przekwitania. Należy pamiętać, że osoby, które mają stwierdzoną alergię na rośliny z rodziny astrowatych powinny unikać stosowania nagietka.

Ziele owsa – źródło antyoksydantów

Ziele owsa jest przede wszystkim źródłem antyoksydantów. Zawiera w sobie także magnez, potas, wapń, krzem i żelazo dlatego warto po niego sięgać. Działa uspokajająco, zbawiennie wpływając na układ nerwowy. Warto po nie sięgać w momentach nasilonego stresu, w sytuacjach wyczerpania nerwowego i w momentach, kiedy zauważamy trudności z zasypianiem. Dodatkową zaletą tego ziela jest przyjemny smak. Owies – a szczególnie jego odmiana o nazwie Rhealba – jest też wykorzystywany w dermatologii. Kremy, mleczka, czy balsamy zawierające ten składnik przynoszą ulgę przy podrażnieniach, zaczerwienieniach i pęknięciach skóry. Mogą być stosowane przez dzieci i dorosłych ze skóra suchą, swędzącą i atopową. Ziele owsa zawiera gluten. W związku z tym nie powinny przyjmować go osoby uczulone na gluten.

Liść maliny – wspomaga układ rozrodczy

Napar z liści malin wspomaga pracę układu rozrodczego, szczególnie dobrze oddziałując na mięśnie macicy. Roślina ta świetnie sprawdza się w przypadku kobiet, które planują zajść w ciążę, ponieważ działa wzmacniająco na narządy rozrodcze. Naparu z liści malin powinny jednak unikać kobiety w ciąży. Wśród przeciwskazań do jego stosowania wymienia się najczęściej: zagrożoną ciążę, przedwczesne urodzenie, ciążę mnogą, raka piersi lub jajników występującego w rodzinie kobiety bądź choroby takie jak endometrioza lub mięśniak macicy.

Czystek – działa odmładzająco

Czystek zawiera w sobie bardzo dużo polifenoli. Dzięki temu roślina ta posiada silne właściwości antyoksydacyjne i wzmacniające. Napar z tego zioła ma właściwości, które między innymi wpływają na opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Czystek ma także zastosowanie w walce z opryszczką, grypą, drożdżycą i boreliozą. Co ciekawe, potencjał antyoksydacyjny czystka jest trzy razy większy niż potencjał naparu z zielonej herbaty. Nie ma przeciwwskazań do stosowania wyciągów i naparów z czystka. Można go więc stosować w każdym wieku.

(mat.pras. Neuca, o ziołach opowiedziała mgr Joanna Żarnowska)

1 Comment

  • Bio pisze:

    Ja regularnie pije czystek i dziurawiec bo są bardzo dobrze na mnie wpływają. Nawet lekarz kiedyś jak moja siostra chorowała na boreliozę to lekarz kazał jej czystek pić więc coś w tym musi być, że radzi sobie z bakteriami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.