Tajemnica zapachu

fot. mat.pras.

Delikatność kwiatów, pączkujące pędy, wschodząca trawa…. nadchodzą coraz cieplejsze dni, a z nimi zmieniają się zapachy na naszej skórze. Jakie zapachy współgrają z wiosenną, ciepłą aurą i jak dobrać zapach odpowiedni dla siebie  – o tym z Irminą Paprotą kierowniczką ekskluzywnej perfumerii Mon Credo w Starej Papierni w Konstancinie.

Czy wiosnę czuć już w Mon Credo?

Tak, na wiosnę zwykle nasi klienci szukają czegoś świeższego z nutami np. cytrusów i kwiatów. Po zimie jesteśmy zwykle zmęczeni i potrzebujemy czegoś ożywczego oraz słonecznego jak np. przepiękne perfumy Delina Marki Parfums de Marly, które w swoim składzie zawierają m.in. różę oraz rabarbar lub zapach Afrodite marki Tiziana Terenzi z białą brzoskwinią oraz konwalią.

Jaki są propozycje dla panów?

Oczywiście mamy bardzo duży wybór perfum dla mężczyzn. Są to przeróżne zapachy. Od tytoniowych np. Land of Warriors marki The Vagabond Prince przez pieprzowe jak The Orchid Man marki Frapin, a skończywszy na świeżych, cytrusowo-drzewnych kompozycjach typu Panama 10 Daytona.

Co najlepiej zrobić, kiedy szukamy nowego zapachu? Jak dobrać odpowiedni zapach dla siebie?

Przede wszystkim dobrze jest się zastanowić co lubimy. Nie patrząc, co jest aktualnie w modzie, tylko w czym czujemy się najlepiej. Czy to ma być słodka woń, świeża, czy może wytrawniejszy zapach. Dobrze jest też mieć świadomość, jakie aromaty nam przeszkadzają. Czasem jest tak, że kompletnie nie wiemy co nam się podoba i czego chcemy, ale to nie szkodzi. W każdej z naszych perfumerii z ogromną przyjemnością postaramy się dobrać idealne perfumy.

No właśnie składniki perfum możemy podzielić na te pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub pozyskane syntetycznie. Co to za substancje?

Składniki pochodzenia roślinnego to najczęściej właśnie wiosenne zapachy – olejki pozyskiwane np.z bergamotki, jaśminu, śliwki, chińskiej gruszki, frezji, czarnej porzeczki, kwiatu lotosu, ale są to także przeróżne żywice, wanilia, wetiwer oraz wiele innych. Te, które pochodzą od zwierząt to głównie piżmo, ambra, cywet, kastoreum. W związku z działaniami na rzecz ekologii, pozyskiwanie naturalnych składników od zwierząt zostało zabronione. W tej chwili praktycznie każdą nutę zapachową można stworzyć syntetycznie. Tak powstało białe piżmo, które zostało opracowane przede wszystkim w trosce o zwierzęta, z których gruczołów naturalne piżmo było pozyskiwane. Składnik ten świetnie przyjął się w perfumiarskim świecie i może spokojnie dorównać temu pochodzenia naturalnego.

W tym roku perfumy dla obu płci, czyli tzw. unisex znów zyskują na popularności i powracają w wielkim stylu. Co warto o nich wiedzieć?

W perfumeriach Mon Credo posiadamy ok 90% zapachów unisex. Świadomość naszych klientów jest co raz większa jeśli chodzi o ten konkretny rodzaj perfum. Zapachy dla kobiet i mężczyzn mają tę cudowną moc, że potrafią się niesamowicie dopasować do skóry gdzie w efekcie na dwóch różnych osobach perfumy pachną zupełnie inaczej, co jest niezwykłe i pokazuje jak bardzo indywidualni jesteśmy oraz jak rewelacyjnie została przygotowana dana kompozycja.

Coraz większym powodzeniem w Polsce cieszą się ciężkie perfumy arabskie. Co wyróżnia nuty orientu?

Perfumy te wyróżniają się przede wszystkim trwałością, intensywnością oraz wielowymiarowością orientalnych nut zapachowych. W naszej perfumerii jest dostępna wybitna seria Shaik z Bahrajnu. Ale także m.in. włoskie oraz francuskie marki zainspirowane zapachami z Bliskiego Wschodu zaczęły tworzyć swoje dzieła. I muszę przyznać, że jakością nie odbiegają one ani trochę od tych arabskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.