Światłowstręt – przyczyny, objawy i formy leczenia

Światłowstręt - przyczyny, objawy i formy leczenia

fot. mat.pras.

Spora część dnia spędzana przed ekranem komputera, w otoczeniu sztucznego światła i często suchego, zanieczyszczonego powietrza – taki tryb pracy i życia nie pozostaje obojętny dla kondycji oczu. Światłowstręt jest jednym z objawów, który powinien nas zaniepokoić – nie tylko ze względu na duży dyskomfort, jaki powoduje, lecz również dlatego, że może być zwiastunem poważnej choroby narządu wzroku.

Światłowstręt, nazywany również fotofobią, charakteryzowany jest jako nadwrażliwość na światło. Stan ten ma wiele różnych stopni nasilenia i powodowany jest przez różne źródła światła – słoneczne, żarowe, fluorescencyjne. Do jego typowych objawów należy:

  • duży dyskomfort,
  • ból,
  • łzawienie,
  • pieczenie lub kłucie,
  • uczucie obcego ciała w oku,
  • mrużenie powiek lub zamykanie oczu.

Światłowstręt sam w sobie nie jest chorobą. Bardzo często stanowi jednak symptom większego problemu, najczęściej zespołu suchego oka, zapalenia spojówek, zapalenia wnętrza gałki ocznej, jaskry lub choroby rogówki. Kiedy mimo przeprowadzonego leczenia okulistycznego światłowstręt nie ustępuje, może okazać się, że jest wynikiem schorzenia neurologicznego lub problemów z tarczycą. Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, kiedy tylko zauważymy u siebie duży dyskomfort związany ze światłem. Warto jednak zachować spokój, bo w wielu przypadkach światłowstręt jest wynikiem po prostu źle zbilansowanej diety i niedoborów witamin, przede wszystkim z grupy B. Czasami jest to także wynik stosowania niektórych leków i suplementów: środków przeciwhistaminowych, leków przeciwzapalnych, tabletek antykoncepcyjnych i środków przeciwdepresyjnych.

Kto najczęściej odczuwa światłowstręt?

Na światłowstręt bardzo często skarżą się osoby cierpiące na częste migreny, i to niezależnie od codziennej aktywności. Ryzyko odczucia nadwrażliwości na światło rośnie, kiedy często przebywamy w pomieszczeniu wypełnionym dymem papierosowym lub pomieszczeniu pozbawionym klimatyzacji. Światłowstrętowi sprzyja także nieprawidłowe, przedłużone korzystanie z soczewek kontaktowych i niestosowanie kropli nawilżających.

Jak zwalczyć światłowstręt?

Zaraz po tym, jak zauważymy u siebie objawy światłowstrętu, warto zwrócić szczególną uwagę na higienę narządu wzroku – ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera i telewizora oraz wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe z filtrami UV. Pomocna będzie także klimatyzacja pomieszczeń lub po prostu ich częstsze wietrzenie (co najmniej 3-4 razy dziennie) oraz unikanie pokoi wypełnionych dymem papierosowym. Poza tym warto pić więcej wody, częściej mrugać oraz zadbać o oświetlenie stosowane w pokoju.

Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie wymienione sposoby wymagają systematyczności i mogą przynieść dobre skutki dopiero po pewnym czasie. Jeśli zależy Ci na odczuciu natychmiastowej ulgi, zastosuj nawilżające krople do oczu, dzięki którym zmniejszysz tarcie na linii powieka-gałka oczna i dodatkowo nawilżysz oko. Jeśli mimo zastosowanych kropli objawy się utrzymują, i to przez 2-3 dni, warto zdecydować się na badanie okulistyczne, w trakcie którego lekarz wskaże przyczyny takiego stanu rzeczy, zaleci kolejne działania lub w razie konieczności skieruje na konsultacje do innego specjalisty.

Bibliografia:

[1] https://www.goodeyes.com/blog/causes-of-photophobia/

[2] https://www.allaboutvision.com/conditions/lightsensitive.htm

[3] https://portal.abczdrowie.pl/nadwrazliwosc-na-swiatlo-czym-jest-i-jak-z-nia-walczyc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.