Specjalnie dla tej roli zaczęła trenować boks i dała się oszpecić!

„Odnajdę cię” W kinach od 3 sierpnia

Fot: mat. pras.

Ewa Kaim niczym polska Jodie Foster w thrillerze „Odnajdę cię” W kinach od 3 sierpnia

Beata Dzianowicz, reżyserka thrillera „Odnajdę cię”, poznała aktorkę Ewę Kaim podczas realizacji „Koncertu życzeń” – spektaklu teatru telewizji. Spotkanie to zainspirowało ją do napisania scenariusza filmu fabularnego: „Pomyślałam, że to skandal, że Ewa tak mało funkcjonuje w kinie. Postanowiłam, że napiszę coś specjalnie dla niej, ale na opak. Ewa jest delikatną, wrażliwą, mądrą i elegancką kobietą. Chciałam więc zrobić jej aktorską przyjemność, tworząc postać zupełnie odmienną od niej samej” – mówi reżyserka.

Jej decyzja o obsadzeniu Ewy Kaim w roli silnej policjantki była zaskoczeniem dla samej aktorki: „Nigdy bym nie przypuszczała, że będzie to historia kryminalna. Byłam w szoku, że Beata pomyślała o mnie akurat w takich kategoriach. Z perspektywy czasu jestem jej ogromnie wdzięczna za to wyzwanie” – mówi Ewa Kaim. Aktorka musiała nie tylko zmierzyć się z postacią zupełnie odmienną od tych, w jakie wcielała się do tej pory. Była również zmuszona do intensywnych treningów: „Zaczęłam treningi bokserskie, wydolnościowe. Wszystko, żeby sprostać temu, co mnie miało spotkać na planie” – wyznaje aktorka.

Rola Justy wymagała od Ewy Kaim dużych poświęceń: „Reżyserka chciała, aby było widać, jak bardzo jestem umęczona i ile przeszłam. Niektóre sekwencje mają wręcz dokumentalny charakter, są surowe, dalekie od szukania urody i piękna. Beata co chwila mówiła do ekipy, aby mnie obrzydzili. Że coś jest za ładne, że powinnam być bardziej znękana i zmęczona. Stąd też praca charakteryzatorek sprowadzała się najczęściej do robienia mi coraz większych sińców pod oczami, ran na ciele i siniaków. Ale paradoksalnie dawało mi to poczucie wolności. Nie musiałam skupiać się na sobie, tylko być tą postacią” – podsumowuje aktorka.

„Odnajdę cię” W kinach od 3 sierpnia

Ewa Kaim urodziła się w 1971 w Oświęcimiu. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (dyplom 1996). Zdobywczyni m.in. Nagrody im. Leona Schillera, Krakowskiej Nagrody Teatralnej „Ludwika” w kategorii: Najlepsza reżyseria za spektakl „Do dna”. Obecnie występuje w Starym Teatrze w Krakowie. Udział w filmie Artura „Barona” Więcka, „Anioł w Krakowie”, przyniósł jej nomonację do Polskiej Nagrody filmowej „Orzeł” w kategorii: najlepsza główna rola kobieca. Występ w tym obrazie dał jej też Nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w roku 2002. Później na dużym ekranie pojawiła się jeszcze, chociażby w „Mistyfikacji” Jacka Koprowicza, „Wszystkich kobietach Mateusza” oraz w „Ataku paniki” – doskonale przyjętym debiucie Pawła Maślony. Widzowie telewizyjni na pewną znają Ewę Kaim z seriali: „Prawo Agaty”, „Julia” czy „Majka”.

Trzymający w napięciu thriller sensacyjny, który zadowoli wszystkich miłośników skandynawskich kryminałów oraz sympatyków kina, w którym od lat niepodzielnie rządzi Liam Neeson. Historia policjantki, która uwikłana w pogoń za mordercą, sama staje się celem jego wyrachowanych ataków. Czy zdoła ocalić siebie i bliskich zanim będzie za późno? Film „Odnajdę cię” jest debiutem fabularnym cenionej dokumentalistki Beaty Dzianowicz, której „Latawce” otrzymały Grand Prix w sekcji Tydzień Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Za zdjęcia do produkcji odpowiada światowej sławy operator, Jacek Petrycki – laureat Konkursu Filmów Polskich Camerimage. W obsadzie filmu, w rolach głównych wystąpili: nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł – Ewa Kaim oraz Dariusz Chojnacki („Twarz”), Mirosław Haniszewski („Jestem mordercą”), Michał Żurawski („W ciemności) i gwiazdor polskiego kina akcji – znany z hitów Patryka Vegi – Piotr Stramowski. Film „Odnajdę cię” znalazł się w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu Młodzi i Film.

Trwa policyjna obława na żołnierza (Dariusz Chojnacki), który ma na sumieniu niemal wszystkich członków swojego oddziału. Przestępcę udaje się zwabić w pułapkę, ale doświadczona policjantka Justa (Ewa Kaim) popełnia prosty błąd i ścigany wymyka się obławie. W konsekwencji uchybień, kobieta zostaje wysłana na przymusowy urlop. Ambicja dyktuje jej jednak inne rozwiązanie. Zamiast zająć się narastającymi problemami we własnej rodzinie, porzuca wszystko i wraca do miasteczka swojego dzieciństwa, gdzie dorastał również jej przeciwnik. Podczas gdy Justa szuka tropów, mogących doprowadzić ją do kryjówki przestępcy, ten dociera do jej bliskich i porywa córkę policjantki – Lenę. Postawiona pod ścianą kobieta, by uratować dziecko, będzie musiała popełnić przestępstwo, ryzykując życie Grzegorza (Piotr Stramowski) – ostatniego z ocalałych żołnierzy. Chcąc wybrnąć z sytuacji, Justa rozpoczyna ryzykowną grę z prześladowcą. Stawką w zaciętym pojedynku na spryt i intelekt jest życie jej ukochanej córki.

ODNAJDĘ CIĘ
w kinach od 3 sierpnia 2018

Gatunek: thriller, sensacyjny
Produkcja: Polska 2018
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
Scenariusz i reżyseria: Beata Dzianowicz („Latawce”, „Sztuka dyrygowania”, „Plebania” – serial”, „Cela z widokiem”)
Zdjęcia: Jacek Petrycki
Obsada: Ewa Kaim ( „Atak Paniki”, „Mistyfikacja”, „Anioł w Krakowie”, „Prawo Agaty” – serial), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Kobiety mafii”, „Botoks”), Michał Żurawski („Volta”, „Miasto 44”„Dzikie Róże”, „W ciemności”), Dariusz Chojnacki („Twarz”, „Obława”, „Szczęście świata”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Fuga”), Mirosław Kotowicz („Chce się żyć”, „Pręgi”, „Póki wilki syty”, „Pierwsza miłość” – serial), Mirosław Haniszewski („Jestem mordercą”, „Amok”, „Atak paniki”, „Najlepszy”), Zofia Stelmach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.