Obrączka ślubna – skąd się wzięła?

 

obrączki ślubne

©prg0383/Bank zdjęć Photogenica

 

Obrączka ślubna to jeden z najważniejszych symboli zawartego małżeństwa. Niezależnie od tego, jaki ślub bierzesz. Wiesz skąd wziął się ten zwyczaj?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Planowanie tego idealnego dnia czasami zajmuje wiele miesięcy! Przed przyszłymi nowożeńcami wiele decyzji, które trzeba podjąć. Trzeba wybrać stroje dla Młodej Pary, miejsce na ślub i wesele, oprawę i motyw przewodni, stworzyć listę gości i listę prezentów. No i wybrać obrączki. Bo to pozostaje bez zmian – obrączka ślubna na palcu serdecznym. Nosi ją ponad 90 procent małżeństw! Skąd się wzięła?

Historia obrączki

Historia obrączki sięga nawet 5 tysięcy lat. Pierwsze wpisy pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie zakochani nosili na palcach pierścienie miłości. Pierścionki „fede”, w kształcie splecionych dłoni, nosili też Rzymianie. Początkowo nie było wyznaczonego palca do noszenia takiej biżuterii. Później tym właściwym stał się palec serdeczny. Dlaczego? Rzymianie wierzyli, że przez niego przechodzi „żyła miłości” (tzw. vena amoris), która prowadzi bezpośrednio do serca. Biżuteria na palcu serdecznym była więc znakiem nieskończonego uczucia. W chrześcijańskiej tradycji z kolei ksiądz udzielający ślubu dotykał kolejnych palców młodożeńców mówiąc: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Kciuk symbolizował Boga Ojca, palec wskazujący Bożego Syna, środkowy – Ducha Świętego. Na kolejnym ksiądz umieszczał obrączkę, dopełniając całą modlitwę słowem „amen”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.