Schowek do przechowywania na balkonie: nasze pomysły

Balkon to dla wielu mieszkańców bloków wybawienie. Można umieścić na nim wszystko to, co nie zmieści się w zwykle niewielkiej przestrzeni wewnątrz mieszkania. Warto jednak zrobić to tak, aby było schludnie. Wszak nie musimy tworzyć tam tylko i wyłącznie magazynku. Jeśli odpowiednio wyposażymy tą przestrzeń, stanie się dla nas i salonem na letnie dni i miejscem, w którym można coś elegancko przechować.

Jak stworzyć ładną przestrzeń pełną zakamarków i schowków? Po pierwsze poszukajmy wielofunkcyjnych mebli. Skrzynie z funkcją siedzenia, stoliki z szufladkami, stojaki na kwiaty z funkcją przechowywania lub szafki o niestandardowych wymiarach, wykorzystujące “trudne” przestrzenie – to właśnie powinno nas interesować. Szukając mebli, należy zwrócić uwagę na to, czy można je w razie potrzeby szybko schować, a także na to, czy są w stanie spokojnie znieść zimę pozostając na zewnątrz.

Fot. Ogrodosfera

Szafa widoczna wyżej może być wykorzystywana w różnorodny sposób: właściciele domków jednorodzinnych trzymają w niej pojemniki na śmieci. Wówczas otwierana od góry pokrywa, do której można przymocować klapę kosza na odpady, pozwala na bardzo komfortowe wyrzucanie śmieci. Jednocześnie, w sytuacji, gdy zbliża się termin odebrania śmieci z naszej posesji, można otworzyć jedynie drzwiczki boczne i wyprowadzić pojemnik. Dodatkowe udogodnienie to obniżony próg, pozwalający na bezkolizyjne wyprowadzenie ciężkiego pojemnika.
Schowki, skrzynie, regały i zamykane półki oraz pufy powinny być zbudowane w taki sposób, aby zachowały w czasie zimy szczelność. Do środka nie może dostać się szron ani wilgoć. Niestety, drewniane skrzynie rzadko nadają się do użytku również zimą – chyba, że schowamy tam przedmioty, które mogą pozostawać zimą na zewnątrz. W praktyce jednak nie o to nam chodzi, kiedy organizujemy na balkonie przestrzeń do przechowywania.

Duża szafa ogrodowa przystosowana do użytku również w zimie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i cen przykładowych szaf ogrodowych: tutaj.

Z tych powodów zdecydowanie lepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne. W dzisiejszych czasach regały i skrzynie z tworzyw sztucznych nie przypominają już tego, co pamiętamy z lat 90.: kolorowych, przeważnie słabej jakości towarów, które były wykonane z cienkiego plastiku. Nie pękają na mrozie, nie uginają się pod wpływem ciężaru, można je szczelnie zamknąć i pozostawić bezpiecznymi nawet w domku letniskowym na czas naszej nieobecności na działce. Wśród skrzyń z tworzyw sztucznych warto popatrzeć na skrzynie z technorattanu – będą pasowały do coraz bardziej popularnych mebli ogrodowych z technorattanu.

Na zdjęciu: szafa balkonowa z technorattanu

Nowoczesne szafy ogrodowe z tworzywa sztucznego często wyglądają na bardzo schludne: same w sobie wprowadzają ład i porządek do przestrzeni, w której ją ustawimy. Dodatkowo są praktyczne: myjemy je poprzez spłukanie wodą z węża lub przecierając szmatką nasączoną wodą z dodatkiem detergentu. Wyposażone są w podłogę, ochraniającą wnętrze przed wnikaniem wilgoci z mokrego podłoża. Jeśli zależy nam na tym, aby szafa wtapiała się w ogrodową zieleń, można pokusić się o te modele, które świetnie imitują fakturą i kolorem naturalne drewno. Skrzynia wówczas nie odznacza się z ogrodowej zieleni i kłuje w oczy.

Fot. szafa ogrodowa Keter, marki znanej z solidności dostarczania produktów z tworzyw sztucznych.

Szukając szafy na taras, balkon lub do ogrodu zwróćmy uwagę na to, aby współgrała wyglądem z meblami oraz otoczeniem. Ważne, aby była stabilna i otwierała się z tej strony, która będzie dla nas jak najbardziej wygodna. To wszystko sprawia, że wybór szafy powinien być mimo wszystko przemyślany.

 


fot. materiały prasowe

Artykuł Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.