Schowek do przechowywania na balkonie: nasze pomysły

Balkon to dla wielu mieszkańców bloków wybawienie. Można umieścić na nim wszystko to, co nie zmieści się w zwykle niewielkiej przestrzeni wewnątrz mieszkania. Warto jednak zrobić to tak, aby było schludnie. Wszak nie musimy tworzyć tam tylko i wyłącznie magazynku. Jeśli odpowiednio wyposażymy tą przestrzeń, stanie się dla nas i salonem na letnie dni i miejscem, w którym można coś elegancko przechować.

Jak stworzyć ładną przestrzeń pełną zakamarków i schowków? Po pierwsze poszukajmy wielofunkcyjnych mebli. Skrzynie z funkcją siedzenia, stoliki z szufladkami, stojaki na kwiaty z funkcją przechowywania lub szafki o niestandardowych wymiarach, wykorzystujące “trudne” przestrzenie – to właśnie powinno nas interesować. Szukając mebli, należy zwrócić uwagę na to, czy można je w razie potrzeby szybko schować, a także na to, czy są w stanie spokojnie znieść zimę pozostając na zewnątrz.

Fot. Ogrodosfera

Szafa widoczna wyżej może być wykorzystywana w różnorodny sposób: właściciele domków jednorodzinnych trzymają w niej pojemniki na śmieci. Wówczas otwierana od góry pokrywa, do której można przymocować klapę kosza na odpady, pozwala na bardzo komfortowe wyrzucanie śmieci. Jednocześnie, w sytuacji, gdy zbliża się termin odebrania śmieci z naszej posesji, można otworzyć jedynie drzwiczki boczne i wyprowadzić pojemnik. Dodatkowe udogodnienie to obniżony próg, pozwalający na bezkolizyjne wyprowadzenie ciężkiego pojemnika.
Schowki, skrzynie, regały i zamykane półki oraz pufy powinny być zbudowane w taki sposób, aby zachowały w czasie zimy szczelność. Do środka nie może dostać się szron ani wilgoć. Niestety, drewniane skrzynie rzadko nadają się do użytku również zimą – chyba, że schowamy tam przedmioty, które mogą pozostawać zimą na zewnątrz. W praktyce jednak nie o to nam chodzi, kiedy organizujemy na balkonie przestrzeń do przechowywania.

Duża szafa ogrodowa przystosowana do użytku również w zimie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i cen przykładowych szaf ogrodowych: tutaj.

Z tych powodów zdecydowanie lepiej sprawdzą się tworzywa sztuczne. W dzisiejszych czasach regały i skrzynie z tworzyw sztucznych nie przypominają już tego, co pamiętamy z lat 90.: kolorowych, przeważnie słabej jakości towarów, które były wykonane z cienkiego plastiku. Nie pękają na mrozie, nie uginają się pod wpływem ciężaru, można je szczelnie zamknąć i pozostawić bezpiecznymi nawet w domku letniskowym na czas naszej nieobecności na działce. Wśród skrzyń z tworzyw sztucznych warto popatrzeć na skrzynie z technorattanu – będą pasowały do coraz bardziej popularnych mebli ogrodowych z technorattanu.

Na zdjęciu: szafa balkonowa z technorattanu

Nowoczesne szafy ogrodowe z tworzywa sztucznego często wyglądają na bardzo schludne: same w sobie wprowadzają ład i porządek do przestrzeni, w której ją ustawimy. Dodatkowo są praktyczne: myjemy je poprzez spłukanie wodą z węża lub przecierając szmatką nasączoną wodą z dodatkiem detergentu. Wyposażone są w podłogę, ochraniającą wnętrze przed wnikaniem wilgoci z mokrego podłoża. Jeśli zależy nam na tym, aby szafa wtapiała się w ogrodową zieleń, można pokusić się o te modele, które świetnie imitują fakturą i kolorem naturalne drewno. Skrzynia wówczas nie odznacza się z ogrodowej zieleni i kłuje w oczy.

Fot. szafa ogrodowa Keter, marki znanej z solidności dostarczania produktów z tworzyw sztucznych.

Szukając szafy na taras, balkon lub do ogrodu zwróćmy uwagę na to, aby współgrała wyglądem z meblami oraz otoczeniem. Ważne, aby była stabilna i otwierała się z tej strony, która będzie dla nas jak najbardziej wygodna. To wszystko sprawia, że wybór szafy powinien być mimo wszystko przemyślany.

 


fot. materiały prasowe

Artykuł Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz