Sauny. Czy znasz ich rodzaje i zalety?


Sauna fińska jest to rodzaj sauny, który cieszy się największą popularnością wśród użytkowników. Temperatura w takiej kabinie waha się od 90 do nawet 110 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi zaledwie 10-15%. 

Ten typ sauny jest najczęściej spotykany w Finlandii, gdzie wizyty w saunie są bardzo modne i popularne. Na rynku dostępne są również inne rodzaje saun, które różnią się między sobą budową i panującą wewnątrz temperaturą.

Zalety wizyt w saunie

Korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na organizm. Specjaliści twierdzą, że uczestnicy sesji mają lepszy nastrój i samopoczucie. Poza tym poprawia się krążenie krwi i praca serca. Bardzo ważną zaletą zabiegów w saunie jest możliwość oczyszczenia organizmu z toksyn. Dodatkowo polepszeniu ulega kondycja skóry, przyspiesza metabolizm, co powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Z sesji saunowych można korzystać w gabinetach odnowy, na siłowni albo w klubie fitness. Warto też wiedzieć, że w prosty sposób można zamontować saunę u siebie w domu. Przykładowo sauna fińska dostępna jest w formie gotowych kabin, których instalacja zajmuje jedynie kilka godzin. Szeroki wybór modeli znajduje się na: https://homegarden.com.pl/sauny-finskie. W ofercie dostępne są sauny różnej wielkości i kształcie. Najlepszym miejscem na instalację kabiny jest łazienka, albo specjalnie przygotowane pomieszczenie.

Sauna sucha i na podczerwień

Do kategorii saun suchych należy wspomniana już sauna fińska oraz szwedzka. Swoją nazwę zawdzięczają one bardzo wysokiej temperaturze panującej wewnątrz kabiny. Sauny tego typu nagrzewają się do 120 stopni Celsjusza. Rekomendowane są dla osób zmagających się z bólami stawów i kręgosłupa, a także astmą oskrzelową. Sauna fińska jest dobrym rozwiązaniem dla osób po zawale. Mogą oni korzystać z sesji, jeśli od zabiegu minęło więcej niż pół roku. Wizyta w saunie suchej nie może być dłuższa niż 11 minut i odbywać się tylko raz na tydzień. Sauna na podczerwień tzw. infrared, charakteryzuje się tym, że zamiast tradycyjnego pieca, do ogrzewania wnętrza wykorzystuje się promienniki podczerwone. Temperatura w takiej kabinie osiąga 50-60 stopni Celsjusza.

Sauna solna i mokra

W saunie solnej temperatura sięga do 80 stopni Celsjusza, a wilgotność to około 40%. Sauna zbudowana jest z kamiennych solnych brył. Stosuje się w niej halit i morskie solanki, dlatego para bardzo dobrze działa na drogi oddechowe. Ze względu na inhalację w trakcie zabiegu, wizyta w saunie solnej polecana jest osobom z dolegliwościami gardła, krtani, płuc czy oskrzeli. Sesja w takiej kabinie nie powinna być dłuższa niż 15 minut. Sauna mokra nagrzewa się do 90 stopni Celsjusza, a poziom wilgotności nie przekracza 40%. Para wodna wytwarzana jest okresowo, przy polewaniu gorących kamieni wodą. Wizyta w saunie mokrej podobnie jak w solnej może trwać do 15 minut.

Jak widać, sesje w saunie mają wiele korzyści, nic więc dziwnego, że coraz więcej zainteresowanych decyduje się na uczestnictwo w zabiegach. Dodatkowym atutem kabin takich jak sauna fińska, jest łatwość ich montażu, dlatego niemal każdy może sobie pozwolić na instalację osobistej łaźni i korzystać z zabiegów bez wychodzenia z domu.


fot. materiały prasowe

artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.