Rooibos. Najzdrowszy napój z Afryki

Rooibos. Najzdrowszy napój z Afryki
Pochodzi z RPA, a mieszkańcy tego kraju nazywają ją napojem narodowym. Rooibos ma przyjemny, słodki posmak, korzystnie wpływa na zdrowie i urodę.

Oficjalnie wcale nie jest herbatą, nie otrzymujemy jej bowiem z herbacianego drzewu. Do Europy i Azji sprowadził ją rosyjski emigrant Benjamin Ginsberg, który na początku XX wieku udał się w podróż do Afryki. Miał jeden cel. Chciał znaleźć roślinę podobną właściwościami do herbaty. Zmniejszyłby herbacianą potęgę Chin i stałby się bogaty. Trafił na miejscowe plemiona, których członkowie pili Rooibos. Ginsberg był oczarowany działaniem napoju. Po kilku łykach znikało zmęczenie, po kolejnych człowiek był zrelaksowany i uśmiechnięty. Sprawnie zorganizował transport Rooibos do Azji i Europy. Spełniło się jego marzenie. Stał się bogaty.

Rooibos – czerwony krzak

Nazwa Rooibos pochodzi z języka Afrikaans i oznacza po prostu czerwony krzak, roślinę strączkową porastającą okolice Kapsztadu. Chociaż rośnie na trudnej glebie, jest w stanie magazynować w liściach niezwykłe ilości składników odżywczych. Zaparzone, mają łagodny, lekko miodowy smak. Napój ten może pić każdy, niezależnie od wieku, nawet małe dzieci i kobiety w ciąży. Rooibos nie tylko poprawia humor, ale też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i urodę.

– Polifenole w herbacie (kwercetyna, rutyna, kwas ferulowy) mają silne działanie antyoksydacyjne. Chronią skórę przed promieniami UVB, działają przeciwalergicznie, przeciwzapalnie.

– Reguluje poziom glutationu

– Aspalathin w Rooibos pozwala regulować poziom cukru, dlatego herbata ta jest często polecana dla cukrzyków. Zapobiega gwałtownym skokom cukru w organizmie.

– Ma dużo alfa-hydroksy kwasów (często stosowane są w peelingach chemicznych), które odżywiają skórę i dodają jej blasku.
– Związki fenolowe w herbacie wykazują silne działanie antybakteryjne, dlatego Rooibos jest często stosowana w leczeniu alergii skórnych (nawet egzemy) i wziewnych, takich jak katar sienny.

– Stosowana jako maseczka (wystarczy wymieszać sproszkowaną herbatę z odrobiną wody) łagodzi objawy trądziku, minimalizuje oparzenia słoneczne.

– Jest bezkofeinowa, zawiera mało tanin, nie hamuje więc, jak inne herbaty, wchłaniania składników odżywczych przez organizm. Nie odbarwia zębów. Możesz ją pić w nieograniczonych ilościach.

– Wypita przed snem, pozwala łatwiej zasnąć.

– Obniża stres, uspokaja, poprawia humor.

– Rooibos to naturalny lek na bóle brzucha i kolki u niemowląt. Wystarczy dodać trochę do butelki z mlekiem.

Jak parzyć Rooibos

Rooibos bez problemu dostaniesz w większych sklepach lub przez Internet. Parzysz ją jak tradycyjną herbatę, zalewając 1 łyżeczkę listków gorącą wodą. Po 5 minutach parzenia jest gotowa do picia!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.