Rok 2015 w modzie: najważniejsze trendy

Rohanna na Met Gala

Moda 2015: YouTube/Met Gala

Rok 2015 był pełen niezapomnianych momentów w modzie. Znani i lubiani przekraczali granice, które jeszcze w 2014 były zamknięte. Jednym się udało, inni ponieśli klęskę.

Bez ograniczeń

Rok 2014 należał zdecydowanie do bardziej minimalistycznego trendu normcore. W 2015 zastąpił go glamcore (z ang. glamour + hardcore), pełen koloru, cekinów, brokatu i nadruków. Wydawał się nie mieć ograniczeń. Jako jedna z pierwszych pokazała go Rihanna na gali Met Ball, zakładając na siebie ogromną, kolorową suknię, która ważyła podobno 25 kg.

Rihanna na Met Gala

Moda 2015: YouTube/Met Gala

Najważniejsze rozstania

Raf Simons opuścił Diora, a Alber Elbaz zakończył swoją współpracę z Lanvin. Simons narzekał na napięty grafik twierdząc, że Dior nie dawał mu dostatecznie dużo czasu na rozwój artystyczny. – „Nie jestem osobą, która lubi robić rzeczy tak szybko” – mówił w licznych wywiadach. Szczegóły odejścia Albera Elbaz nie są znane, wiadomo jednak, że ponad 300 pracowników Lanvin zażądało spotkania z Shaw-Lan Wang, właścicielem domu mody. Żądali przywrócenia projektanta do pracy.

Raf Simons opuścił Diora

Raf Simons/Instagram

Przesadzone stylizacje celebrytów

Rok 2015 zatarł wszystkie ograniczenia w stylu. Gwiazdy pokazywały się w coraz ciaśniejszych, coraz bardziej odsłaniających ciało stylizacjach. Miley Cyrus poprowadziła ceremonię rozdania nagród MTV Video Music Awards w kreacjach, których po prostu nie było widać. Nie zapomnij też o Kim Kardashian, która kolejny raz w 2015 udowadniała nam, że kobieta w ciąży najlepiej czuje się w obcisłych ubraniach i butach na kilkunastocentymetrowych obcasach.

Przesadzone stylizacje celebrytów

Moda 2015: Instagram/Kim Kardashian/Miley Cyrus

Najważniejsza modelka: Gigi Hadid

Gigi Hadid zachwycała nie tylko urodą i talentem, umiejętnie odpowiadała też swoim krytykom. Miała doskonały rok w pracy. W 2015 roku szła na pokazach mody marek Versace, Tommy Hilfiger, Balmain czy Victoria’s Secret. Uczestniczyła w kampaniach reklamowych Top Shop, Max Mara czy Tom Ford. Zadebiutowała na okładce brytyjskiego Vogue. Na początku 2016 roku do sklepów trafią jej perfumy.

Gigi Hadid

Moda 2015: Gigi Hadid/Instagram

Najważniejsze współprace

Znani i lubiani chętnie łączyli siły, tworząc kolekcje, po które ustawiały się wielkie kolejki. Te najważniejsze? Lilly Pulitzer zaprojektowała kolekcję dla ulubionej sieci Amerykanów Target. Ale nawet ona nie wywołała takiego entuzjazmu jak #HMBalmaination, efekt współpracy domu mody Balmain i H&M.

Najważniejsze współprace

Moda 2015: Target/H&M Balmian

Najważniejszy dodatek: torebka Loewe

W 2014 mało kto był w stanie wymówić hiszpańską nazwę firmy. Rok później torebki Loewe noszą najważniejsi przedstawiciele świata mody. Potwierdzeniem rosnącej popularności są nagrody dla projektanta Loewe – J.W. Andresona. W listopadzie jako pierwszy wygrał jednocześnie nagrodę dla najlepszego projektanta dla kobiet i dla mężczyzn.

Torebki Loewe

Moda 2015: Loewe.com

Najważniejsza kampania reklamowa: Joan Didion dla Céline

Ponad 80-letnia dziennikarka pokazała, że potrafi kolejny raz zachwycić. O tej kampanii mówili wszyscy. Blogi modowe chwaliły ją za elegancję, magazyny i gazety podkreślały, że decyzja o zatrudnieniu Didion wyniosła Céline do nowego poziomu elegancji. Zapytana o powód popularności kampanii, Didion odpowiadała skromnie: „Nie mam pojęcia”.

Joan Didion

Moda 2015: Joan Didion/ Instagram

Najważniejsze buty sznurowane balerinki Aquazzura

Nosili je wszyscy: na zakupy i eleganckie gale. Doczekały się setki podróbek i przeróbek.

Płaskie buty aquazurra

Moda 2015: aquazurra.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.