Reżyser Luc Besson ze specjalną wizytą w Polsce.

Reżyser Luc Besson ze specjalną wizytą w Polsce.

Fot: mat. pras.

Twórca kultowych dzieł „Piąty element” i „Leon zawodowiec” przyleci do Warszawy promować superprodukcję „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”. Najdroższy film w historii kina wyprodukowany poza granicami USA zagości na polskich ekranach od 4 sierpnia.

22 lipca ze specjalną wizytą w Polsce pojawi się francuski reżyser Luc Besson. Twórca kultowych dzieł „Piąty element”, „Leon zawodowiec”, „Wielki błękit” i „Nikita”, przyleci do Warszawy promować swój najnowszy film – superprodukcję „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”. W trakcie pobytu nad Wisłą, filmowiec weźmie udział w spotkaniu z mediami, będzie też gościem honorowym uroczystej polskiej prapremiery „Valeriana”. Najnowsza produkcja Luca Bessona, to nie tylko największe dzieło w karierze reżysera, ale również najdroższy film w historii kina wyprodukowany poza granicami USA! „Czekałem całe życie, żeby zrobić ten film. To była niezwykła przygoda. Włożyłem w niego całe serce i nie mogę się doczekać, aż go zobaczycie” – mówi reżyser. Adaptacja przełomowego komiksu, który przez dekady inspirował kolejne generacje artystów, pisarzy i filmowców, trafi do regularnej dystrybucji 4 sierpnia.

Luc Besson odkrywa kulisy superprodukcji „Valerian i Miasto Tysiąca Planet”:

Luc Besson jest autorem ikonicznych dzieł popkultury: „Piątego elementu”, „Leona zawodowca”, „Nikity”, „Artura i Minimków” oraz „Lucy”. Pracę w filmie zaczął w 1977 roku jako asystent reżysera. W wieku 19 lat wyjechał do Hollywood, by szukać szczęścia w „fabryce snów.” Gdy po rocznym stażu wracał do Paryża, wiedział już, że jego przeznaczeniem jest wyłącznie kino. W jego pierwszych filmach z lat 80. – „L’Avant Dernier”, „Ostatnia walka” oraz nagrodzonym trzema Cezarami dramacie „Metro”, widać już charakterystyczny dla jego twórczości styl.

Następne lata były pasmem artystycznych sukcesów. Filmy „Wielki błękit”, „Nikita” i „Leon Zawodowiec” uczyniły z Bessona jedno z najgłośniejszych filmowych nazwisk lat 90., rewolucjonistę kultury masowej, z którym pragnęły pracować największe gwiazdy światowego kina. Krytycy oskarżali go o gloryfikację przemocy, ale publiczność pokochała jego bohaterów i uparcie szturmowała sale kinowe. Na jego planie dorastała Natalie Portman, a europejscy aktorzy (m.in. Jean Reno) torowali sobie drogę do Hollywood. W szczytowej formie reżyser nakręcił swój największy hit, czyli „Piąty element” z niezapomnianą rolą Bruce’a Willisa, Gary’ego Oldmana ora Mili Jovovic, która dwa lata później zagrała główną rolę w jego „Joannie d’Arc”.

W roku 1999 założył firmę EuropaCorp, która w ciągu dekady stała się jedną z największych wytwórni filmowych na starym kontynencie.
W 2005 powrócił do reżyserowania filmem „Angel-A”, by rok później stworzyć pierwszy w swej karierze film animowany „Artur i Minimki” z aktorską kreacją Mii Farrow oraz plejadą gwiazd w dubbingu (m.in. Madonna, Snoop Dog i David Bowie). W roku 2014 ponownie podjął tematykę science-fiction w filmie „Lucy” z charyzmatyczną  Scarlett Johansson w tytułowej roli.

Besson ma na koncie reżyserię wielu kultowych teledysków (do piosenek w wykonaniu m.in. Serge’a Gainsbourga i Mylene Farmer) oraz autorstwo ponad 50 scenariuszy do hitów takich jak „Taxi”, „Transporter: Nowa moc” czy serialu „Taken”. Jako producent odniósł liczne sukcesy dzięki filmom „Nic doustnie” Gary’ego Oldmana (Nagroda dla najlepszej aktorki Kathy Burke, MFF w Cannes w 1997 roku), „Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady” oraz „Eskorta” Tommy Lee Jonesa. W 2000 roku przewodniczył 53. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes jako najmłodszy przewodniczący w długiej historii festiwalu.

 Valerian (Dane DeHaan) i Laureline (Cara Delevingne) to kosmiczni agenci, odpowiedzialni za utrzymanie porządku na terytoriach zamieszkałych przez ludzi. Choć podczas misji cechuje ich skuteczność i profesjonalizm, Valerian ani na chwilę nie ustaje w wysiłkach, by oczarować piękną partnerkę. Problem w tym, że wszelkie próby flirtu nie robią na niej żadnego wrażenia…

Sytuacja staje się poważna, gdy Valerian i Laureline otrzymują nowe zadanie. Na rozkaz komandora Arüna Filitta (Clive Owen) udają się do międzygalaktycznego miasta Alpha. Zapierająca dech w piersiach metropolia jest domem dla tysięcy gatunków ze wszystkich zakątków kosmosu, które od setek lat dzielą się ze sobą wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Po przybyciu na Alphę agenci odkrywają, że na miejscu nie wszystko funkcjonuje tak, jak mogłoby się wydawać. Wkrótce w kulturowym i politycznym centrum galaktyki przyjdzie im zmierzyć się ze złowrogą siłą, która zagraża bezpieczeństwu całego wszechświata.

Trzon obsady filmu Luca Bessona od początku prac nad projektem stanowili topmodelka i aktorka Cara Delevingne („Legion samobójców”), nominowany do Oscara laureat Złotego Globu Clive Owen („Bliżej”, „Ludzkie dzieci”) oraz jedno z najgorętszych młodych nazwisk Hollywood – Dane DeHaan („Niesamowity Spider-Man 2”). Poza nimi obsadę filmu współtworzą takie sławy, jak: królowa muzyki pop, zwyciężczyni Grammy Award, multiplatynowa artystka – Rihanna („Battleship: Bitwa o Ziemię”), czterokrotnie nominowany do Oscara – Ethan Hawke („Boyhood”, „Sinister”), ulubieniec braci Coen, mistrz drugiego planu – John Goodman („Big Lebowski”, „Artysta”, „Cloverfield Lane 10”), ikona kina akcji – Rutger Hauer („Łowca androidów”, „Autostopowicz”, „Ślepa furia”) oraz legendarny jazzman i kompozytor – Herbie Hancock („Życzenie śmierci”, „Bliźniacy”, „Noce Harlemu”).

„Valerian i Miasto Tysiąca Planet” to najdroższy film w historii kina wyprodukowany poza granicami USA. Budżet produkcji wyreżyserowanej przez Luca Bessona przekroczył 208 milionów dolarów, z czego 70% stanowią wydatki na efekty specjalne! Za ich jakość ręczą mistrzowie w swoim fachu: legendarna wytwórnia George’a Lucasa – Industrial Light & Magic, utytułowane firmy Weta Digital i Rodeo FX oraz specjalistyczna dywizja Ubisoftu – Hybride. To cztery firmy mające na koncie łącznie: 21 Oscarów, ponad 80 nominacji do Nagród Akademii Filmowej, nieprzebraną ilość trofeów i wyróżnień branżowych. A w CV takie hity, jak: „Gwiezdne wojny”, „Strażnicy Galaktyki”, „Deadpool”, „Avatar”, „Władca Pierścieni”, „King Kong”, „Avengers”, „Liga Sprawiedliwości” i „Harry Potter”.

„’Valerian’ zawładnął moją wyobraźnią, kiedy miałem 10 lat. A przeniesienie go na duży ekran, było moim największym marzeniem, które nareszcie się spełnia. Idąc do kina, przygotujcie się na fantastyczną zabawę i masę rzeczy do odkrycia. Samych kosmicznych ras jest okrągła setka! Jestem przekonany, że wyłapanie wszystkich smaczków, które zawarliśmy w filmie, będzie wymagało dwóch, a nawet trzech seansów!” – mówi Luc Besson.

***

„Valerian i Miasto Tysiąca Planet” – oficjalny zwiastun nr 3:

„Valerian i Miasto Tysiąca Planet” – oficjalny zwiastun nr 2

„Valerian i Miasto Tysiąca Planet” – oficjalny zwiastun nr 1

Po prostu wystrzeliwuje w kosmos!
Entertainment Weekly
 
Wprawia w osłupienie! pora rozpocząć odliczanie do premiery
Cinema Blend
 
Spełnienie marzeń wszystkich fanów sci-fi
Gizmodo
 
Arcywspaniały
Forbes
 
Wizualna uczta pełna olśniewających światów, niesamowitych istot i podróży w czasie
Vogue
 
Bez wątpienia największy kosmiczny przebój 2017 roku
The Verge
 
Powiew świeżości w kwestii zwiastunów. a stempel jakości, jakim jest muzyka The Beatles, to zapowiedź czegoś naprawdę wielkiego
Vanity Fair
 
Pierwszy zwiastun nowego dzieła Luca Bessona wygląda nieziemsko
LA Times
 
Chcecie kosmitów, niezapomnianych widoków i doborowej obsady? tu jest wszystko. a na deser przebój ‘Because’ The Beatles! To będzie wyjątkowo piękna kosmiczna podróż
USA Today
 
Kolejny popis talentu Luca Bessona
Den of Geek
 
Jeden z nielicznych filmów, które naprawdę warto obejrzeć w 3D
Joblo
***

VALERIAN I MIASTO TYSIĄCA PLANET w kinach od 4 sierpnia

 
Gatunek: science-fiction, akcja
Produkcja: Francja, USA 2017
Reżyseria: Luc Besson („Piąty element”, „Leon zawodowiec”, „Wielki błękit”, „Taxi”)
Scenariusz: Luc Besson na podstawie nowel graficznych Pierre’a Christina i Jean-Claude’a Mezieresa
Obsada: Cara Delevingne („Legion samobójców”, „Papierowe miasta”, „Anna Karenina”), Clive Owen („Sin City – Miasto grzechu”, „Plan doskonały”, „Król Artur Król Artur”, „Ludzkie dzieci”), Dane DeHaan („Niesamowity Spider-Man 2”, „Kronika”, „Metallica: Through the Never”), Rihanna („Battleship: Bitwa o Ziemię”, „Rihanna”), Ethan Hawke („Boyhood”, „Sinister”), John Goodman („Big Lebowski”, „Artysta”, „Lot”), Rutger Hauer („Łowca androidów”, „Autostopowicz”, „Ślepa furia”), Herbie Hancock („Życzenie śmierci”, „Bliźniacy”, „Noce Harlemu”).

Tomasz Jawor

Kino Świat
Public Relations

Kino Świat Sp. z o.o.
ul. Belwederska 20/22, 00-762 Warszawa
Tel.: (+48  22) 840 68 01

kinoswiat.pl I youtube I facebook I twitter I lubiekino.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.