Recenzja książki: Życie tak zwyczajne – Weronika Wierzchowska

Życie tak zwyczajne

Życie tak zwyczajne

Książka o kobietach i przede wszystkim dla kobiet. Kto zrozumie nas lepiej niż my same? Życie tak zwyczajne to sentymentalna podróż po czasach, kiedy kobiety chciały, ale nie mogły realizować własnych marzeń lub zupełnie straciły do nich wiarę. Do przeżywania.

Wypełniona pedagogicznymi ideałami Anna rozpoczyna pracę jako nauczycielka chemii. Szybko zauważa, że jej wrażenia zupełnie mijają się z realiami i oczekiwaniami uczniów, a sami nauczyciele wydają się potwierdzać brak sensu tej pracy. Zniechęcona zastanawia się nad zmianą zawodu, kiedy w jej ręce wpada tajemniczy, pięknie oprawiony tom z notatkami. Postanawia odnaleźć jego właścicielkę, w ramach znaleźnego prosząc o historię pięknego starego dziennika. Szybko się okazuje, że jego wnętrze kryje losy kilku kobiet. Choć żyły w różnych czasach i okolicznościach, są sobie wzajemnie dziwnie bliskie.

Życie tak zwyczajne

Życie tak zwyczajne

Tak samo jak bliskie staną się czytelniczkom tej ciepłej zimowej powieści, która z pewnością zatrzyma niejedną osobę późną nocą przy lekturze. Życie tak zwyczajne to opowieść losów 5 kobiet, które swoją codzienność musiały zmierzyć z wydarzeniami historycznymi, ale też ze skutkami własnych wyborów. Nie każda z nich wciąga w równym stopniu (moja ulubiona to Pauliny), ale wszystkie angażują na tyle, że nie chce się z nich zrezygnować. Weronika Wierzchowska pięknie wkomponowuje losy swoich bohaterek w tło historyczne, naznaczone licznymi konfliktami zbrojnymi, ale też ograniczeniami w prawach kobiet, które chciały, ale nie zawsze mogły iść za swoimi marzeniami w taki sposób jaki zapragnęły. Jej książka to przepiękna opowieść o jednostkach i ich pragnieniach, ale także obraz ewolucji kobiety, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Wzruszająca, emocjonalna książka, po której z pewnością podziękujemy losowi, że przyszło nam mieszkać w takich a nie innych czasach.

Marta Czabała

Tytuł: Życie tak zwyczajne
Autor: Weronika Wierzchowska
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.