Recenzja książki: Zostaw mnie – Gayle Forman

Zostaw mnie

Zostaw mnie

Zostaw mnie to debiut Gayle Forman w tzw. dorosłej literaturze. To tzw. babska książka, ale za to świetnie napisana, zmuszająca do konkretnych, ale subtelnie podanych refleksji.

Maribeth Klein to tzw. współczesna kobieta idealna. W wieku 44 lat wie doskonale jak żonglować codziennym życiem, pracą, opieką nad 4letnimi bliźniakami i domem. Tak jej się przynajmniej wydaje, dopóki nie kończy w szpitalu z wyjątkowo paskudnym zawałem serca. Powrót do domu nie daje jej możliwości spokojnego wyzdrowienia. W przypływie desperacji Maribeth postanawia wyjechać z miasta, aby zadbać o siebie i rozwiązać tajemnicę swojego pochodzenia, szukając kobiety, która kiedyś oddała ją do adopcji.

Zostaw mnie

Zostaw mnie

Gayle Forman kreśli obraz kobiety idealnej, ale dalekiej od tego ideału. Z punktu widzenia społeczeństwa jednostki idealnej, kobiety maszyny, stereotypowej, która ma do wypełnienia określone funkcje. Jakże jest ich wiele, przynajmniej w teorii? W praktyce bywa inaczej. W końcu Maribeth sama potrzebuje opieki (takiej, którą może zapewnić sobie sama) i wielu odpowiedzi odnośnie swojego pochodzenia. To opowieść o ucieczce, która ma uzdrowić samą Meribeth, ale staje się też cennym doświadczeniem dla jej rodziny, w szczególności męża, który w końcu ma szanse postawić się w roli własnej żony. Gayle Forman snuje opowieść, która mogłaby stać się historią wielu kobiet na całym świecie, nie mam więc wątpliwości, że w losach Meribeth wiele kobiet odnajdzie wątki z własnego życia. Wiele z nich pewnie zda sobie sprawę, że czasem warto jest znaleźć chwilę wytchnienia, nawet kosztem innych, tak aby ostateczny bilans wyszedł na poważny plus. Pisze prostym, klarownym językiem, który trafi do każdego, kto potrzebuje wytchnienia i pomocy. Forman ma dobrą rękę nie tylko do głównej bohaterki, ale też tych drugoplanowych, którzy uzupełniają całą historię, trochę dramatyczną, trochę obyczajową, na pewno jednak taką, która angażuje, porywa i zmusza do refleksji o własnym życiu. Na dodatek robi to w sposób sensowny, spokojny, bez nachalnie wciskanych wniosków. To jedna z tych książek, które są bez wątpienia przeznaczone dla dorosłych kobiet, najlepiej tych które od lat żyją w długotrwałych związkach, takich normalnych, nie dobrych, nie złych, ale po prostu prawdziwych. Zostaw mnie to książka do refleksji, do wzruszeń, do przeżywania. Wartościowa, dobrze napisana, dla każdej kobiety.

Marta Czabała
Tytuł: Zostaw mnie
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.