Recenzja książki: Złe towarzystwo – Robyn Harding

Recenzja książki: Złe towarzystwo – Robyn Harding

Fot: mat. pras.

Piorunująca, w najlepszym sensie tego słowa książka o tym, że jedna głupia decyzja może zrujnować życie wielu osób. „Złe towarzystwo” przyciąga niczym najlepszy literacki magnez, książki po prostu nie da się odłożyć.

The Party – Przyjęcie. Tak brzmi oryginalny tytuł powieści Robyn Harding. To właśnie od przyjęcia zaczyna się historia kilku rodzin. Z okazji 16 urodzin czyli rytualnego przejścia w dorosłość Jeff i Kim Sandersowie wyprawiają dla swojej córki małe przyjęcie. Hannah zaprasza na nocowanie 4 swoje koleżanki. Wszystkie należą do najpopularniejszych dziewcząt w szkole, nic więc dziwnego, że chcą wyprawić wspaniałe przyjęcie. Ale co zrobić, jeśli sprawy wymkną się spod kontroli?

„Złe towarzystwo” to nieprawdopodobnie dobra powieść, której po prostu nie da się odłożyć. Jest w tej książce sporo smutku, sentymentu i refleksji, które wzruszają, wkurzają i angażują po prostu bez reszty. Widać dużą inspirację Jodie Picoult, widoczną chociażby w doborze problemu, ale też narracją prowadzoną przez wielu bohaterów. Jest w książce Harding jednak coś więcej. Autorka pokazuje, że nawet banalna decyzja, nieprzemyślana zupełnie decyzja może zrujnować życie kolejnych osób, nawet tych których zupełnie nie planujemy. Zmusza do refleksji. Czy można winić naiwne nastolatki, przekonane że świat leży u ich stóp? Czy może odpowiedzialność za wypadek ponoszą rodzice, którzy nie dopilnowali swoich dzieci? Harding zadaje mądre pytania i pozwala na wyciągnięcie równie mądrych refleksji swoim czytelnikom. Tworzy historię domino, pokazuje konsekwencje czynów, nie wpycha ci jednak wniosków do przysłowiowego gardła. Pozwała przeżywać prawdziwie pozornie niewinną, ale naprawdę przerażającą historię, w którą uwikłała swoich bohaterów. Pisze sprawnym językiem, ma dobrą rękę do dialogów i akcji, która nie przestaje biec wartkim nurtem. „Złe towarzystwo” to kryminał, thriller, powieść społeczna i dramat w jednym. Niewielu autorów stać na takie połączenie, które działa. Jestem zachwycona. Kiedy następna książka Harding i dlaczego tak późno?
Marta Czabała

Tytuł: Złe towarzystwo
Autor: Robyn Harding
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.