Recenzja książki: Ufać za mocno – Jadwiga Czajkowska

Ufać za mocno – Jadwiga Czajkowska

Fot: Mat. pras.

Przy pierwszym wrażeniu Ufać za mocno przypomina typowy, wiosenny romans. Po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron wiadomo już, że jest inaczej. To mądra książka o tym, że w życiu nie wszystko udaje się tak, jak to zaplanujemy. Ale ostateczny wynik też może być dobry.

Blanka całe życie pracowała na swoją pozycję. Pilna uczennica w szkole i sumienna pracownica banku, szybko awansowała na dyrektorkę oddziału. Awans przyniósł jej satysfakcję większą niż sama praca. Ile można jeszcze wciskać ludziom rozwiązania, które mogą doprowadzić ich do ruiny? Blanka zazdrości innym kobietom, o których bezpieczeństwo finansowe dbają mężczyźni, a one same mogą zająć się rodziną i domem. Kiedy na horyzoncie pojawia się Marcel, jej marzenia wydają się spełniać. Ale czy można rzucić wszystko i zaufać mężczyźnie, kiedy te marzenia wydają się być jednak dalekie od ideału?

Ufać za mocno to współczesna wariacja opowieści o Kopciuszku, którego Książe uczy miłości, ale też życia, takiego pełną piersią, chociaż czasami przepełnionego bólem. Marzenia Blanki zderzają się z realizmem i okolicznościami, których się nie spotkała, ale to jej życia właśnie wtedy nabiera wyjątkowych barw. Czajkowska prostymi słowami kreśli piękną, wzruszającą opowieść o współczesnej kobiecie, pełnej emocji, marzeń, ale też silnej wtedy kiedy silnym trzeba być najmocniej. Pokazuje, że miłość może mieć różne barwy, tak samo intensywne, jak te, które wynosimy z dzieciństwa. Pisze książkę prawdziwą, dla każdego, kto kiedykolwiek odważył się marzyć, dla każdego kto wątpił i potrzebował nadziei. To powieść pełna nadziei nawet w trudnych momentach, pełna prawdziwych wydarzeń. Do Ufać za mocno powinno się dołączać paczkę chusteczek higienicznych. Sam rękaw bluzki może nie wystarczyć.

Marta Czabała
Tytuł: Ufać za mocno
Autor: Jadwiga Czajkowska
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.