Recenzja książki: Stracona – Amy Gentry

Stracona – Amy Gentry

Fot: mat. pras.

Na okładce przeczytamy, że Stracona to najlepszy thriller 2016 roku. Nie wiem czy najlepszy, ale z pewnością stoi wysoko na liście. Pasjonująca, arcywciągająca książka.

Anna straciła jedną z dwóch córek. Jedynym świadkiem wydarzeń była druga córka, 9letnia Jane, która schowana w szafie patrzyła jak obcy mężczyzna uprowadza z ich domu starszą o 4 lata Julie i znika bez śladu. Życie rodziny w jedną chwilę rozpada się na małe kawałeczki. Mija osiem lat. Anna nawet nie próbuje nawiązać relacji z drugą córką, którą wini za brak reakcji feralnej nocy. Nie ma też ochoty ratować rozpadającego się małżeństwa. Jane ucieka na studia daleko od domu i rzadko kontaktuje się z rodzicami. Całą rodzinę łączy przekonanie, że Julie nie żyje. Któregoś dnia do drzwi Whitakerów puka młoda dziewczyna, która podaje się za Julie. Twierdzi, że była seksualną niewolnicą meksykańskiego mafiosa. Początkową euforię szybko zastępuje niepewność. Na jaw wychodzą luki i niekonsekwencje. Czy dziewczyna naprawdę jest tym, za kogo się podaje? Śledztwo prowadzi też pewien prywatny detektyw, który do sprawy dokłada nowe, nieznane wątki…

To wiele książek w jednej. Aż trudno uwierzyć, że to debiut literacki na co dzień dziennikarki Chicago Tribune. Stracona to książka nie do zapomnienia. To dramat, studium katastrofy po stracie najbliższej osoby. Gentry pokazuje, jak zniknięcie Julie bezpowrotnie uszkodziło całą rodzinę i nawet możliwy powrót może już nie pomóc. To thriller, opowieść o małej dziewczynce porwanej z własnego domu, która miała już do niego nigdy nie wrócić. Stracona to też książka obyczajowa, opowieść o odnajdywaniu normalności w niemożliwej sytuacji. Gentry łączy ze sobą różne wątki tworząc wyjątkową powieść o stracie i mozolnym odbudowywaniu normalności. Pokazuje różne strony swojej historii, odkrywając karty, nie osądzając. Pozwala nam samym przemyśleć decyzje bohaterów. To książka przeszyta smutkiem, rozpaczą, ale też nadzieją – kombinacja czego sprawia, że jest po prostu wyjątkowa. To historia, która mogła wydarzyć się każdemu, tym bardziej więc warto ją przeczytać. MUST READ dla każdego wielbiciela dobrej książki i każdego rodzica.
Marta Czabała

Tytuł: Stracona
Autor: Amy Gentry
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.