Recenzja książki: Stało się – Magda Kuydowicz

Recenzja książki: Stało się – Magda Kuydowicz

Fot: mat. pras.

Komedia kryminalna, komedia omyłek, miła książka do przeczytania. Do Stało się raczej nie wrócę, chociaż chętnie przeczytałabym dalsze losy Matyldy Kwiatek.

Dziennikarka śledcza Matylda Kwiatek nie ma lekko. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie jest kochanek, a oficjalna żona domaga się zwrotu wszystkiego co z nim związane. W pracy szef ucina temat, nad którym pracowała od wielu tygodni. Zestresowana kobieta postanawia wraz z przyjaciółką wyjechać na wczasy odchudzające nad morzem. Ale i tutaj nie ma lekko. W ośrodku do którego przyjeżdża od czasów dzieciństwa zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kiedy Matylda natyka się na trupa, budzi się w niej instynkt dziennikarski. Mało ostrożną reporterkę chroni niezawodny i zakochany porucznik Kudełka…

Książka została opatrzona łatką „komedia kryminalna”, co mam wrażenie mocno jej zaszkodziło. Ale jak mogło być inaczej, w końcu to gatunek którego królową jest – literacko wiecznie żywa – Joanna Chmielewska? A Joanna Chmielewska po prostu była jedyna, niepowtarzalna, najlepsza, najśmieszniejsza i najwybitniejsza. Jej książki wyznaczyły poziom, którego nie dosięgnie nikt. I dlatego każdy kolejny autor dostanie niestety łatkę nieudanego naśladowcy. Mistrz po prostu jest tylko jeden. A Stało się ma swój potencjał i całość czyta się naprawdę przyjemnie! Magda Kuydowicz ma dobrą rękę do wyrazistych bohaterów. Lubię jej Matyldę, bardzo lubię porucznika Kudełkę, kocham mamusię i Natalię, chętnie spędziłabym z nimi kilka chwil i poszła na przysłowiową kawę. Lubię samą historię, sensowną z dobrze poprowadzoną fabułą i logicznym zakończeniem. W Stało się brakuje jednak wartkości, niezbędnej aby całość była całkowicie udanym powieściowym przedsięwzięciem. Magda Kuydowicz zbyt dużo czasu poświęca na opisy drogi którą przemieszcza się Matylda. Czy naprawdę musimy wiedzieć, że przejechała Puławską, przez Wilanowską, przejechała na Saską Kępę? Po co tyle rozbudowanych opisów spacerów z psem? Jeśli nie jesteś z Warszawy, po przeczytaniu książki będziesz wiedziała też gdzie jest najlepszy „Chińczyk” w Warszawie i w jakim barze na stacji Stokłosy możesz dostać dobre sałatki. Jest mi niezmiernie miło, że autorka promuje dobre lokale, ale to przecież nie przewodnik kulinarny! Takie „przystanki” mocno osłabiają akcję i niestety męczą. Komedia kryminalna czy kryminał komediowy musi być wartki, pełen dialogów, z minimalnymi opisami! Tutaj czasami trudno jest zwalczyć ochotę na przewrócenie kartki. Czasami nie da się jej zwalczyć. Stało się jednak przeczytałam, ostateczny bilans oceniam na plus i jeśli powstaną dalsze losy bohaterki na pewno po nie sięgnę.
Marta Czabała
Tytuł: Stało się
Autor: Magda Kuydowicz
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.