Recenzja książki: Opowiem o niej – Jolanta Guse

Opowiem o niej

Opowiem o niej – wydawnictwo Prószyński

„Opowiem o niej” to wzruszająca, wciągająca i emocjonalna historia życia trzech kobiet. Jolanta Guse zachwyca swoimi bohaterkami, tłem historycznym i emocjami na każdej kartce.

Lata 40., lata 50., lata 60. Najważniejsze życiowe wydarzenia bohaterek książki Jolanty Guse splatają się z wydarzeniami historycznymi współczesnej Polski. Babka Róża, matka Helena i córka Gloria są ze sobą związane silnymi więzami, ale nawet one nie są w stanie zapobiec rozłamom spowodowanym przez namiętności, miłości i pogoń za marzeniami. Czy rodzina naprawdę zawsze jest na pierwszym miejscu?
To książka przepełniona emocjami, a jednak opowiedziana spokojnie, z refleksją. „Opowiem ci o niej” czyta się trochę jak dziennik, obiektywną relację jeszcze innej osoby, która gdzieś z tylnego planu bez emocji referuje kolejne wydarzenia. To trochę taka pamiętnikowa opowieść o trzech kobietach. Najważniejsze wydarzenia życia każdej z nich naznaczone są tłem historycznym: wojną, powstaniem warszawskim, komuną i rodzącą się wolną Polską. To opowieść o kraju walczącym o wolność, ale też o jego jednostkach. Każda z bohaterek musi radzić sobie z radościami i najgorszymi trudami kobiecego życia: niechcianą ciążą, w czasach gdy brak ojca był źródłem wstydu, utratą męża czy nieudanym macierzyństwem. Książka Jolanty Guse to hołd dla kobiet, zdolnych odnaleźć siłę w miejscu, gdzie wszystko wydaje się beznadziejne, poświęcić siebie dla dobra innych, ale też walczyć o własne marzenia. Chociaż każda z nich jest inna, wszystkie reprezentują tą kobiecą siłę, z której my Panie powinniśmy być dumne. To pięknie napisana, sentymentalna opowieść o przetrwaniu, różnych formach miłości i pięknym, bo własnym życiu.

Tytuł: Opowiem o niej.
Autor: Jolanta Guse
Wydawnictwo: Prószyński

1 Comment

  • czytelniczka pisze:

    Wspaniała książka! Nie mogłam się oderwać od tej powalającej historii. Zgadzam się z tym, że to hołd oddany kobietom. Polecam!!! Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.