Recenzja książki: Ogień wśród nocy – Teresa Messineo

Ogień wśród nocy

Fot: mat. pras.

Potężna przesłaniem opowieść o tragedii i bezsensowności wojny. Ogień wśród nocy powinien być czytany na lekcjach historii.

II Wojna Światowa, Amerykanie w końcu dołączają do walki. Przyjaciółki Kay i Jo zgłaszają się do służby w korpusie medycznym amerykańskiej armii. Kay wyjeżdża na wyspy Pacyfiku, które po ataku na Pearl Harbor zmieniają się z tropikalnego raju w piekło. Jo trafia na front zachodni, gdzie – często jako jedyna pielęgniarka – ratuje tych pozornie nie do uratowania. Pod stałą presją strzałów, głodu i nadchodzącej śmierci walczą o przetrwanie, nawet jeśli dalsze życie nigdy nie będzie takie samo.

Pod koniec książki autorka dziękuje historykom i weteranom, których opowieści posłużyły jako tło do opowiadanej historii. Bez ich relacji Ogień wśród Nocy nie byłby tak bardzo autentyczny i wstrząsający. To brutalne, przesycone autentyzmem kroniki przeżyć, których nigdy się nie zapomina, nawet ponad 70 lat od zakończenia wojny.  Na tych opowieściach Messineo snuje opowieści o dwóch kobietach, które samodzielnie musiały zmierzyć się z czymś, na co żaden człowiek nie jest przygotowany. Pisze jak bardzo wojna zmienia życie ludzi, które już nigdy nie będzie takie samo. Pokazuje siłę ludzkiego charakteru i chęć życia, które pozwalają na wyjście nawet z najmroczniejszego piekła. To wstrząsająca w najlepszym sensie tego słowa powieść, której nie da się odłożyć, nawet jeśli bardzo trudno ją czytać. Lepiej nie robić tego na noc, inaczej możemy zapomnieć o spokojnych snach.
Marta Czabała

Tytuł: Ogień wśród Nocy
Autor: Teresa Messineo
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.