Recenzja książki: Kiedy byłyśmy siostrami – Marie Jansen

Kiedy byłyśmy siostrami – Marie Jansen

Fot: mat. pras.

Zanim sięgniesz po tę książkę polecamy wizytę w najbliższym sklepie. Kiedy byłyśmy siostrami wymaga zakupienia poważnej dawki chusteczek.

Ale jak może być inaczej, kiedy sięga się po wzruszającą, arcyciekawą powieść, która uniemożliwi codzienne obowiązki i przywiąże do siebie bardziej niż jakikolwiek świat rzeczywisty? Z takich historii czerpiemy siłę i inspirację. Takimi historiami chcemy się wzruszać i je przeżywać. Książka Marie Jansen prowadzi czytelników przez wiele pokoleń i burzliwy okres Europy XX wieku. Simone prowadzi dla swoich klientów aukcje. Kiedy nowa klientka prosi ją o zakupienie pewnych antyków, traktuje to jako normalne zlecenie. W meblach znajduje pamiętniki, które przenoszą ją w inny, trudniejszy świat. Jest rok 1916. Siostry Viviane i Elisabeth dorastają w bardzo trudnych czasach byłej i nadchodzącej wojny. Jedna pragnie wyboru, druga przede wszystkim spokoju. Wkrótce ich wspólne życie zostaje rozdzielone. Czy siostry będą miały okazję jeszcze się spotkać?

Nie lubię takich książek, zwłaszcza jak mam dużo rzeczy w codziennym grafiku. Nie lubię, bo od pierwszej strony i pierwszego akapitu wiem doskonale, że przepadłam i muszę zawiesić swoją codzienność na rzecz życia sióstr z targanych wojną Niemiec. Przynajmniej do czasu, kiedy nie przewrócę ostatniej strony i nie przeżyję całej historii. Kiedy byłyśmy siostrami to zachłanna książka, która nie pozwoli na robienie czegoś innego podczas czytania i przeżywania całej historii. Marie Jansen zupełnie nas nie oszczędza, prowadząc przez wojenne życie mieszkańców (a właściwie mieszkanek) Niemiec, kobiet z pragnieniami, które ograniczają wydarzenia historyczne i konwenanse czasu. To piękna powieść o ludzkich pragnieniach i marzeniach, dramat, romans, sensacja i kryminał w jednym, wspaniała książka o tryumfie ludzkiego pragnienia do życia. Nie da się jej odłożyć, nie da przejść obojętnie, nie da nie przeżyć. Wyjątkowa książka o życiu. Doskonała.
Marta Czabała
Tytuł: Kiedy byłyśmy siostrami
Autor: Marie Jansen
Wydawnictwo: Prószyński

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.