Recenzja książki: Dopóki śmierć nas nie połączy – Danuta Noszczyńska

Recenzja książki: Dopóki śmierć nas nie połączy – Danuta Noszczyńska

Dopóki śmierć nas nie połączy, wyd. Prószyński

Gdyby sugerować się opisem na okładce, można oczekiwać romansu. Tymczasem „Dopóki śmierć nas nie rozłączy” to genialna powieść o życiu, przepełniona mistycyzmem i dramatem.

Mam silne podejrzenie, że ktoś w wydawnictwie napisał opis książki zupełnie nie zapoznając się z tekstem autorki, robiąc jej samej zresztą dość dużą krzywdę. Co tam znajdziemy? „Małgorzata wyprowadza się ze wsi do dużego miasta, gdzie ciężko pracuje, by zostać „kimś” (…) Rozczarowana swoim nowym życiem i bezwzględnością świata (…) zostaje utrzymanką starszego, zamożnego mężczyzny… A gdy jej się wydaje, że stoczyła się na samo dno, spotyka pierwszą, prawdziwą miłość. Czy będzie miała na tyle siły, żeby o nią zawalczyć?”. Sięgając po książkę miałam nieodparte wrażenie, że przeczytam letni, lekki romans, zakończony koniecznym w takim gatunku happy endem. Gdzie widać pierwsze różnice? Postaram się nie zdradzić za dużo.

Narratorką powieści jest Dorota, pisarka, redaktorka gazety zajmującej się zjawiskami paranormalnymi. Pracująca w domu, wycofana ze świata kobieta zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką Małgosią. Dwudziestoletnia dziewczyna uciekła ze swojej rodzinnej wsi nie oglądając się za siebie, a w mieście stara się stanąć samodzielnie na nogi. Między dwoma kobietami rodzi się swoista więź. Dorota okazuje się być dla Gosi matką, której dziewczyna wciąż jeszcze potrzebuje, ona sama zaś „wyprowadza” Dorotę do świata przyjaźni i dobrych ludzi.
Dorota obserwuje życie Gosi, wydarzenia w jej życiu, drogę dziewczyny do dorosłości. Patrzy na zaangażowanie dziewczyny w związek ze starszym Jakubem, który – nomen omen – kończy się na długo przed poznaniem największej miłości jej życia. Kibicuje zmianom i martwi się złymi wyborami życiowymi. To przepiękna powieść o relacjach dwóch kobiet, każdej w taki lub inny sposób naznaczonej trudnymi doświadczeniami w życiu. Obie, chociaż początkowo tego nie wiedzą wzajemnie się potrzebują.  Danuta Noszczyńska snuje magiczną opowieść przepełnioną dramatem, miłością i nadprzyrodzonymi wątkami, w której zarówno Małgosia jak i Danuta są równoważnymi bohaterkami. Pokazuje jak przypadkowe spotkanie i słowa mogą prowadzić do dramatycznych konsekwencji i daje wnioski do przemyślenia. Pokazuje, że sekrety nigdy nie są czymś dobrym i że warto zaufać ludziom i walczyć o swoje. Dopóki śmierć nas nie połączy to ważna, mądra książka, taka która zmusi do własnych przemyśleń, zaczaruje i sprawi, że nie odłożymy jej do samego końca. Zdradzę jednak jeszcze jedno. Gdzieś w połowie książki zaopatrzcie się w zapas chusteczek. Przydadzą się na pewno.
Marta Czabała

Tytuł: Dopóki śmierć nas nie połączy
Autor: Danuta Noszczyńska
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.