Recenzja książki: Dobroć nieznajomych – Katrina Kittle

Dobroć nieznajomych – Katrina Kittle

Fot: Mat. pras.

Dobroć nieznajomych to wstrząsająca książka w najlepszym sensie tego słowa. Całość porywa i szokuje. Powieści nie da się odłożyć, aż do samego końca. A potem jeszcze długo trzyma w swoich ryzach.

To jedna z najlepszych książek, jakie zawitały na nasz rynek od dobrych kilku lat. Trudna, wzruszająca, potwornie angażująca powieść, która wstrząśnie każdym rodzicem, a pozostałych też nie pozostawi bez emocji. Jak może, kiedy całość opowiada o cierpieniu dziecka? Sarah Laden wychowuje samotnie dwóch synów, którzy od śmierci męża wymagają znacznie więcej uwagi niż wcześniej. W gorszych chwilach ratuje ją przyjaciółka Courtney. Kiedy rodzina Courtney rozpada się we wstrząsających okolicznościach, Sarah przygarnia syna znajomej Jordana. Introwertyczny Jordan podejrzewany jest o zespół Aspergera, w rzeczywistości jednak za jego wycofaniem kryje się potworny koszmar, którego nie powinien przechodzić nikt, zwłaszcza dziecko. Sarah przyjmuje Jordana do rodziny, wiedząc, że przyjdzie jej zmierzyć się z trudnościami, które zatrząsną całą rodziną.

Dobroć nieznajomych przypomina pod wieloma względami książki Jodie Picoult. Obie autorki biorą na warsztat najtrudniejszy z możliwych problemów, dając swoim bohaterom samodzielnie prowadzić narrację, tak aby historia dostała najgłębszy, najbardziej rozległy wymiar z możliwych. Opowiadanie jej z perspektywy kolejnych uczestników nadaje jej wyjątkowej głębi. Tutaj poznamy perspektywę Sary, jej dwóch synów i samego Jordana – głównych bohaterów całej opowieści, którzy w maksymalnie trudnych okolicznościach potrzebują siebie nawzajem, aby stworzyć wyjątkową rodzinę. Nie brakuje tutaj drastycznych szczegółów – w takich powieściach niestety koniecznych, aby poruszyć czytelnika. Nie brakuje dramatycznych momentów, bo to co dzieje się w książce jest dramatyczne jak tylko być może. Ale dziwnym trafem książka Katriny Kittle przepełniona jest miłością i nadzieją. Trzeba być wyjątkowym autorem, żeby na tle destrukcji i rozpaczy pokazać, że miłość, przywiązanie i rodzina może tryumfować ponad wszystkim. Dobroć nieznajomych to książka o nadziei, o poszukiwaniu szczęścia wbrew wszystkiemu i o tym, że rodzina niekoniecznie jest tą, z którą łączą cię więzy krwi. Jest pełna fenomenalnie żywych bohaterów (najlepiej zarysowanych ze wszystkich książek, jakie czytałam), którzy w traumie wydarzeń pokazują, dlaczego warto jest walczyć o szczęście. To wyjątkowa powieść, wyjątkowej autorki, która aktualnie staje na szczycie najważniejszych powieści, jakie czytałam. Ciężko będzie ją przebić.

Marta Czabała
Tytuł: Dobroć nieznajomych
Autor: Katrina Kittle
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.